150. rocznica urodzin Colette

150. rocznica urodzin Colette

Colette była jedną z pierwszych kobiet, należących do prestiżowego stowarzyszenia literackiego, Académie Goncourt i pierwszą kobietą we Francji, która miała pogrzeb o charakterze narodowym.

.28. stycznia przypada 150. rocznica urodzin Sidonie-Gabrielle Colette, znanej jako Colette. Autorka powieści, wywołujących skandal w XIX-wiecznym społeczeństwie, jest jednym z symboli emancypacji kobiet. W swoich powieściach, z których najbardziej znany jest cykl książek o Klaudynie, mający elementy autobiograficzne, Colette afirmowała swój biseksualizm, a także krytykowała patriarchalny system i XIX-wieczne ramy społeczne.

Sama postać autorki była symbolem kobiety wyzwolonej, intelektualistki, jednocześnie występującej w słynnych kabaretach jak Moulin Rouge. Colette utrzymywała kontakty z najbardziej znanymi postaciami ze świata literackiego, artystycznego i kulturalnego: fotografował ją Robert Doisneau, odwiedził Truman Capote, była podziwiana przez Louisa Aragona, Jeana Cocteau czy Sachę Guitry’ego. 

Colette była również jedną z pierwszych kobiet, należących do prestiżowego stowarzyszenia literackiego, Académie Goncourt i pierwszą kobietą we Francji, która miała pogrzeb o charakterze narodowym.

Colette znana jest przede wszystkim jako autorka częściowo autobiograficznego cyklu książek o Klaudynie. Najbardziej znana powieść, „Klaudyna w szkole”, początkowo ukazała się pod pseudonimem męża Colette. Była to epoka, w której twórczość kobiet – zarówno literacka, jak i malarska – była widziana jako błaha, poruszająca jedynie lekkie tematy. Książka po ukazaniu się, wywołała skandal, przez swobodny język i postaci, niewpisujące się w dobre obyczaje epoki. Powieść przybiera formę pamiętnika 15-letniej uczennicy, która opisuje rok szkolny, otaczające ją postaci, zbytnie zainteresowanie nią mężczyzn pracujących w szkole, czy romans dwóch nauczycielek.

Kolejne powieści z cyklu również zyskały rozgłos i zapewniły Colette sławę, po ujawnieniu, że to ona, a nie jej mąż, była autorką książek. „Klaudyna w Paryżu” nawiązuje do wątku autobiograficznego autorki, która opuściła ukochaną francuską prowincję, aby zamieszkać w Paryżu. Podobnie jak autorka, Klaudyna musi zaadaptować się w nowym miejscu. Bohaterka powieści stopniowo poznaje nowe osoby i nawiązuje romans z ojcem swojego przyjaciela. 

Kolejne powieści Colette wywoływały nie mniejszy skandal. W latach 20.XX wieku pisarka opublikowała książkę „Le blé en herbe”. Powieść przedstawia historię dwojga nastolatków, którzy podczas wakacji poznają miłość uczuciową i fizyczną ; dziewczyna poprzez odkrycie mocy uwodzenia mężczyzn, a chłopak poprzez romans z o wiele starszą od niego kobietą.

.Publikacja książki, która pokazuje miłość nastolatków zmysłową, a nie jedynie uczuciową, odebrana była na początku XX wieku jako prowokacja, pomimo relatywnej powściągliwości w słownictwie pisarki dotyczącym odkrywania przez nastolatków miłości fizycznej. Powieść inspirowana była relacją pisarki – wówczas 47-letniej – z 16-letnim synem jej męża. „Le blé en herbe” była również pierwszą powieścią, którą podpisała własnym nazwiskiem – po serii o Klaudynie, podpisywanej pseudonimem męża i kilkoma publikacjami, na których widniały ich oba nazwiska. „Le blé en herbe” zaznaczyło zatem również emancypację literacką Colette. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 stycznia 2023