20. Krakowska Noc Muzeów pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań"

Pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań” 17 maja odbędzie się 20. Krakowska Noc Muzeów. W programie wydarzenia znalazły się oprowadzania kuratorskie, spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa i specjalnie na tę noc przygotowane atrakcje.

Krakowska Noc Muzeów

.Krakowska Noc Muzeów poprzedzi zaplanowaną na 18 maja ogólnopolską Noc Muzeów tak, aby uczestnicy wydarzeń w stolicy Małopolski mogli dzień później odwiedzić inne placówki w kraju.

W Krakowskiej Nocy Muzeów weźmie udział ponad sześćdziesiąt jednostek, w tym galerie sztuki, muzea państwowe, lokalne, a także te przynależące do uczelni. W programie wydarzenia są m.in. oprowadzania kuratorskie, nocne spacery, warsztaty i wykłady oraz spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa, nawiązujące do tegorocznego hasła – „Muzea na rzecz edukacji i badań”. Na spotkanie z konserwatorami zaproszą m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Muzeum Czartoryskich.

Część placówek przygotowała specjalne atrakcje, jak nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze, który planuje Muzeum Lotnictwa Polskiego. Nocny spacer śladem neonów proponuje Muzeum Nowej Huty, a inny oddział Muzeum Krakowa, Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, otworzy dla zwiedzających muzealne magazyny.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przygotowało „Wesele u Wyspiańskiego”, czyli wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką. Na wieczór pieśni i opowieści do Domu Esterki przy ul. Krakowskiej zaprasza Muzeum Etnograficzne. „Wieczór wypełnią czytane i opowiadane historie związane z dawnym Krakowem oraz teksty pieśni i ballad ludowych, nierzadko mrożące krew w żyłach” – zaprasza muzeum. Z kolei w otwartym jesienią ubiegłego roku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej po zwiedzaniu wystaw stałych będzie można zasiąść do ogniska.

Podczas Krakowskiej Nocy Muzeów otwarte dla zwiedzających będą także Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, Krakowska Huta Szkła, Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, nocą będzie można też zwiedzić Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ.

Nie tylko Kraków

.W wydarzeniu udział zapowiedziały również instytucje spoza Krakowa, w tym Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

Pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Jadwiga Gutowska-Żyra zaznaczyła, że bogata oferta przygotowana przez muzea i galerie przekłada się na imponującą frekwencję, a w ubiegłorocznym wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 tys. osób. „Bardzo nas cieszy popularność cyklu Krakowskie Noce, w którym Noc Muzeów zajmuje miejsce szczególne” – wskazała Gutowska-Żyra, cytowana w komunikacie urzędu miasta. „Podczas tego wydarzenia dzieją się niezwykłe rzeczy” – podkreśliła.

Noc Muzeów jest organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Partnerzy inicjatywy – muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

W wydarzeniu biorą udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Krakowska Noc Muzeów jest częścią cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, są to Noc Kin Studyjnych, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc „Cracovia Sacra” oraz Noc Poezji.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Julia Kalęba/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 maja 2024