25. festiwal Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu

Dnia 25 maja w Poznaniu rozpoczyna się 25. festiwal Biennale Sztuki dla Dziecka. Przez tydzień jego uczestnicy będą mieli możliwość poznania najciekawszych, najbardziej wartościowych przykładów spektakli, muzyki, literatury i innych odmian sztuki kierowanej do najmłodszych odbiorców.
Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu
.Biennale to organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu dwuletni projekt poświęcony sztuce dla młodego odbiorcy w ujęciu interdyscyplinarnym. Jego ukoronowaniem jest rozpoczynający się w niedzielę festiwal. W jego trakcie prezentowana jest różnorodna twórczość dla dzieci – polska i zagraniczna. Najmłodsi zachęcani są do działań twórczych i kontaktu ze sztuką. Do 1 czerwca w ramach festiwalu odbędą się m.in. trzy instalacje artystyczne i dwie premiery teatralne.
Celem wydarzenia jest pokazanie, że sztuka dla dzieci nie musi podążać utartymi ścieżkami; może być angażująca, pełna emocji i znaczeń, otwarta na wielość interpretacji – a jednocześnie radosna i dostępna. Wydarzenie zostało pomyślane także jako przestrzeń spotkań i dialogu – pomiędzy osobami tworzącymi a publicznością, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi uczestnikami z różnych środowisk.
„Biennale od lat odgrywa ważną rolę w rozwoju sztuki dla dzieci i młodzieży w Polsce – inspirując osoby twórcze, instytucje i środowiska do podejmowania odważnych, jakościowych działań na rzecz młodej publiczności. Program opiera się na przemyślanych wyborach artystycznych, powstaje we współpracy z ekspertami różnych dziedzin” – podkreślili organizatorzy.
Wydarzenia kameralne w ramach festiwalu
.Obok przedstawień i koncertów realizowanych na dużych scenach na Biennale zaprezentowane zostaną wydarzenia kameralne. Będą to prace oparte na opowieści i słowie, na wizualności, na relacji z przestrzenią, miastem, ale i przedmiotem oraz takie, których głównym językiem komunikacji jest ruch. Twórcy Biennale zapraszają dzieci wraz ze starszym i młodszym rodzeństwem, rodzicami, babciami i dziadkami oraz innymi bliskimi im dorosłymi. Zaplanowane wydarzenia są skierowane do widzów indywidualnych, do rodzin, jak i grup: przedszkolnych i szkolnych.
Na 25. festiwalu spotkać będzie można twórców i grupy artystyczne z kraju i zagranicy. Wydarzenie zostało objęte mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat objęli Rzecznik Praw Dziecka, Wielkopolski Kurator Oświaty i Ambasada Królestwa Niderlandów. Partnerami wydarzenia są między innymi Ambasada Szwecji i Miasto Poznań.
Kultura i sztuka w jednym miejscu
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/MJ