75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały odwiedziło w ubiegłym roku niemal 800 tys. osób. Przedstawiciele muzeum liczą na kontynuację dobrej passy. We wtorek 16 stycznia 2024 roku zainaugurowany zostanie rok wystawienniczy, pierwsza wystawa to

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały odwiedziło w ubiegłym roku niemal 800 tys. osób. Przedstawiciele muzeum liczą na kontynuację dobrej passy. We wtorek 16 stycznia 2024 roku zainaugurowany zostanie rok wystawienniczy, pierwsza wystawa to „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

.Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu podsumowali poprzedni rok i zaprezentowali plany tegorocznych wystaw. Dyrektor Piotr Oszczanowski ocenił, że osiągnięto „sukces bez wcześniejszego precedensu”.

„W tym roku, roku wyjątkowym, bo 75-lecia muzeum, wszystkie nasze cztery oddziały odwiedziło blisko 800 tys. gości. Takiego wyniku nigdy jeszcze to muzeum nie uzyskało, więc tym większa nasza wdzięczność i wiara, że w przyszłości możemy również liczyć na tak dużą frekwencję” – powiedział dyrektor Piotr Oszczanowski.

Wrocławskie Muzeum Narodowe ma kilka oddziałów. Oprócz Gmachu Głównego można zwiedzać Panoramę Racławicką, Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł i prezentowaną tam kolekcję Muzeum Sztuki Współczesnej. W ubiegłym roku organizowano tam takie wystawy, jak „Szaleństwo Rokoka”, „Szklane życiorysy”, „Moda stanu wojennego” czy „Barokowi herosi”.

„Jednym słowem: rzeczywiście zaliczamy ubiegły rok do wyjątkowo udanych i bardzo wierzymy, że ta dobra passa da również o sobie znać w tym roku. Tym bardziej, że już po pierwszych dwóch tygodniach wydaje nam się, że jest całkiem, całkiem nieźle. Ale będzie jeszcze lepiej” – powiedział Piotr Oszczanowski.

Plany na rok 2024

.Przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiadali podczas konferencji o planach na bieżący rok. Już od wtorku 16 stycznia będzie można oglądać wystawę „Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera”. Cykl jedenastu rysunków powstał w latach 1886–1867. Zdaniem kuratorki wystawy Natalii Sienkiewicz, przedstawia „uniwersalną wizję okrucieństwa i konsekwencji wynikających z wojny”.

„Prezentowany w galerii zbiór 11 niezwykłych rysunków niewątpliwie zyskał rangę dzieła o ponadczasowej wymowie, aktualnej, uniwersalnej. Tematyka, która została poruszona i zobrazowana przez Artura Grottgera, jest niezwykle trudna. Zwłaszcza, jeśli spojrzymy na nią przez pryzmat dzisiejszych czasów” – powiedziała podczas konferencji Natalia Sienkiewicz, kuratorka wystawy.

Cykl jedenastu rysunków Artura Grottgera zatytułowany „Wojna” to jeden z największych skarbów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ich prezentacja pokrywa się w czasie z ustanowieniem przez Senat Roku Romualda Traugutta.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Michał Tors/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 stycznia 2024