Amnesty International o pogarszającej się sytuacji Palestyńczyków

Amnesty International o pogarszającej się sytuacji Palestyńczyków

Między 2018 a 2019 r. w wyniku pacyfikacji palestyńskich protestów zginęło 214 osób, w tym 46 dzieci. Ponad 8 tys. zostało rannych – czytamy w najnowszym raporcie Amensty International poświęconym pogarszającej się sytuacji Palestyńczyków, pt. Israel’s apartheid against Palestinians.

“Wielki Marsz Powrotu”

.Amnesty International podaje, że do końca 2019 roku w czasie protestów w ramach Wielkiego Marszu Powrotu (manifestacji domagających się praw do powrotu do miejscowości znajdujących się na terenie Izraela, trwających od 30 marca 2018 roku – red.) zginęło 214 cywilów, ponad 8000 zostało rannych. 156 osób musiało mieć amputowane kończyny, a 1200 osób wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. Niestety, usługi te są najczęściej niedostępnie w Strefie Gazy.

Twórcy raportu alarmują, że izraelskie władze od lat zmuszają palestyńską mniejszość do wyjazdu z Izraela i terenów okupowanych. Stosowane praktyki obejmują: odbieranie domów i ziemi, odmawiania przyznania narodowości i obywatelstwa palestyńskiego, stosowanie zakazu przemieszczania.

Palestyńczycy są traktowani jak gorsza grupa społeczna, są systematycznie odzierani ze swoich praw. Okrucieństwo segregacji, bezprawnego zagarniania majątku oraz wykluczenie na terytorium wszystkich podległych Izraelowi obszarów to czysty rasizm. Świat ma obowiązek działać – mówi Agnes Callamard, Sekretarz Generalna Amnesty International.

Apel do Międzynarodowego Trybunału Karnego

.W 2002 r. Izrael przyjął politykę zabraniającą Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy uzyskiwania legalnego statusu w Izraelu lub Wschodniej Jerozolimie poprzez małżeństwo, uniemożliwiając w ten sposób łączenie rodzin. W raporcie opisano sytuację Sumaii, która urodziła się i wychowała w środkowym Izraelu. W 1998 r. wyszła za mąż, za człowieka pochodzącego ze Strefy Gazy. Od 2000 roku, przez 18 lat ubiegali się o zgodę na wspólne mieszkanie.

Rząd kontroluje każdy szczegół naszego życia, jest w naszej sypialni, w naszych domach. Jednym z najbardziej ekstremalnych przypadków było aresztowanie mojego męża w 2004 roku, kiedy rodziłam jedną z moich córek… kiedy byłam na sali porodowej, aresztowali go – dodaje Sumaia

Kilka miesięcy po rozpoczęciu Wielkiego Marszu Powrotu izraelski Kneset uchwalił ustawę, która określa Izrael jako “państwo narodu żydowskiego”. Zredukowano liczbę oficjalnych języków Izraela do hebrajskiego, usuwając arabski.

.Amnesty International apeluje do Międzynarodowego Trybunału Karnego, by rozpatrzył sytuację w kategorii zbrodni o podłożu rasistowskim. Wzywa też do egzekwowania uniwersalnych praw, aby skazać odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację. Twórcy raportu stwierdzają, że stosowane represje są zbrodnią przeciwko ludzkości, zgodnie z definicją zawartą w Statucie Rzymskim i Konwencji o Apartheidzie.

Oprac. Mikołaj Czyż

Czytaj więcej:

Kevin HELLER: Prawo wobec zbrodni. Jak działa międzynarodowy system i dlaczego nie może działać lepiej?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lutego 2022