
Największy producent stali na świecie, ArcelorMittal SA podpisał memorandum – pismo dyplomatyczne – z rządem hiszpańskim, dotyczące inwestycji w wysokości 1 miliarda euro na budowę pierwszej na świecie wielkoskalowej huty stali bezwęglowej.
.Jak zapowiada rzecznik ArcelorMittal, firma zbuduje jednostkę przetwarzającą rudę żelaza za pomocą zielonego wodoru w swoim zakładzie w Gijon. Metal ten zasilałby następnie hutę w Sestao, mieście w północnej Hiszpanii, która wykorzystywałaby odnawialną energię elektryczną do produkcji 1,6 miliona ton stali bezwęglowej rocznie. Byłaby to największa zielona huta stali uruchomiona na całym świecie do 2025 r. i stanowiłaby znaczący krok dla przemysłu stojącego przed zadaniem dekarbonizacji.
Produkcja stali opiera się na spalaniu miliardów ton węgla, co roku emitując więcej dwutlenku węgla niż samochody, autobusy i motocykle razem wzięte. Przejście na produkcję o zerowej emisji dwutlenku węgla będzie wymagało ogromnych inwestycji, na które zwykle nie mogą sobie pozwolić firmy o niskich marżach.
Aditya Mittal, dyrektor generalny ArcelorMittal przyznaje, że: „To projekt, który będzie wymagał wsparcia wielu różnych partnerów, aby odnieść sukces. Nasz plan opiera się na dostawie niedrogiego wodoru na masową skalę, dostępie do zrównoważonego finansowania i wspierających ramach prawnych, które pozwalają nam osiągnąć konkurencyjność na całym świecie”. Firma planuje również dodać elektryczny piec łukowy do swojego zakładu w Gijon, zastępując jeden z tamtejszych wielkich pieców.
.Na tę chwilę nie jest pewne, jaki wkład finansowany będzie stanowiło wsparcie Hiszpanii. W oświadczeniu ArcelorMittal powiedział, że oczekuje, iż udzielone wsparcie będzie stanowić „co najmniej połowę dodatkowych kosztów, aby umożliwić utrzymanie konkurencyjności jego działalności”. Przedsiębiorstwo nie określiło czy potrzebuje pomocy w formie dotacji, czy pożyczki. Hiszpańska minister przemysłu, Maria Reyes Maroto powiedziała, że rząd bada instrumenty regulacyjne wspierające przemysł w dekarbonizacji, w tym „programy kompensacyjne dla branż energochłonnych” i „instrumenty promujące inwestycje przemysłowe”. Kwota jest również uzależniona od konkurencyjnego cenowo zielonego wodoru dostępnego w Hiszpanii do 2025 roku. Kraj ten przeznaczył kluczową część udzielonych mu środków z funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 na inwestycje w gaz odnawialny.