Artur SZKLENER w The Nation Thailand o patriotycznym wydźwięku muzyki Chopina

Artur SZKLENER w The Nation Thailand o patriotycznym wydźwięku muzyki Chopina

Artykuł Artura SZKLENERA „Fryderyk Chopin – poeta polskiej wolności”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również w zagranicznej prasie, w tym na portalu The Nation Thailand. Tekst Artur SZKLENERA w tajlandzkim The Nation stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł Artura Szklenera w w tajlandzkim The Nation

The Nation to codzienna anglojęzyczna gazeta cyfrowa założona w 1971 roku, wydawana w Bangkoku w Tajlandii. Jest jednym z dwóch anglojęzycznych dzienników w Bangkoku, drugim jest Bangkok Post. Tekst Artura SZKLENERA poświęcony Fryderykowi Chopinowi i temu jak jego muzyka wpłynęła na świat – dostępny jest na portalu The National Thailand w języku litewskim i polskim. We „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytać go można również w językach: angielskim, francuskim, ukraińskim i hiszpańskim.

Poeta polskiej wolności

„160 lat temu, we wrześniu 1863 roku, w czasie powstania styczniowego Rosjanie zdemolowali pałac Zamoyskich w Warszawie, wyrzucając przez okno budynku znajdujący się wewnątrz fortepian, na którym grał niegdyś Fryderyk Chopin. Moment ten przeszedł do historii” – pisze Artur SZKLENER.

„Muzyka Fryderyka Chopina wzbudzała patriotyczne skojarzenia, jeszcze zanim jego partytury opuściły prasy drukarskie. Już jako syn właściciela jednej z najlepszych pensji w Warszawie wieczorami improwizował dla kolegów na tematy historyczne, a goście jego salonu w Paryżu mogli słyszeć całe poematy, których jedynie fragmenty przelewał na papier. Narodowy, patriotyczny rys jego twórczości był czytelny nie tylko dla Polaków”.

„Dziś w Polsce XXI wieku muzyka Chopina wciąż ma miejsce szczególne. Co pięć lat w trakcie Konkursu Chopinowskiego miliony Polaków śledzą zmagania konkursowe, a Warszawa wypełnia się jego muzyką, od filharmonii po taksówki. Jednak dziś rozumiemy też niezwykły uniwersalizm twórczości Chopina, który dzięki swojemu geniuszowi trafia do serc na całym świecie i pomaga budować międzynarodowe społeczności miłośników prawdy i piękna” – twierdzi dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023