Bangladesz krajem roku 2024 „The Economist”. Polska wysoko

Bangladesz został Krajem Roku 2024 według The Economist. Polska, wyróżniona za zmiany, również znalazła się wysoko w rankingu, choć zdaniem autorów wciąż stawia czoła wyzwaniom a Donald Tusk nie zdołał odbudować relacji z Niemcami. Również niektóre działania jego administracji zostały oceniane jako naruszające konstytucję.

Bangladesz – przykład odwagi i transformacji

.W corocznym rankingu „Kraj Roku” brytyjskiego magazynu The Economist tytuł za rok 2024 przypadł Bangladeszowi. Kraj ten, pomimo trudnej historii, dokonać miał znaczącego postępu dzięki zmianom politycznym. Protesty uliczne, zainicjowane przez studentów, doprowadziły do obalenia autokratycznej premier Sheikh Hasiny, która przez 15 lat rządziła krajem w sposób coraz bardziej represyjny. Na miejsce upadłego reżimu powołano tymczasowy rząd technokratyczny pod przywództwem laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Muhammada Yunusa. Nowa administracja, wspierana przez społeczeństwo obywatelskie, wojsko i biznes, ustabilizowała gospodarkę oraz rozpoczęła odbudowę instytucji państwowych. To za te osiągnięcia Bangladesz otrzymał tytuł „Kraj Roku” 2024.

Rok 2025 ma być zaś dla Bangladeszu kluczowy – wyzwaniem pozostaje odbudowa relacji z Indiami oraz przeprowadzenie wolnych wyborów. Pomimo ryzyka, jakie niesie transformacja, autorzy rankingu twierdzą, że Bangladesz pokazał światu, jak determinacja społeczeństwa może prowadzić do pokojowych zmian.

Polska na wysoko

.Polska znalazła się wysoko na krótkiej liście pięciu wyróżnionych krajów. Rząd Donalda Tuska podjął zdaniem autorów rankingu trud odbudowy zaufania do instytucji państwowych oraz wzmocnienia pozycji Polski w Europie.

Ważnym aspektem tej transformacji była rola Polski jako filaru europejskiego bezpieczeństwa, z uwagi na rozbudowę armii i wzrost wydatków na obronność, oczywiście w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Właśnie to zachowanie Polaków i polską politykę najwyżej ocenił brytyjski magazyn. Jednak na minus, zdaniem autorów tego zestawienia wpływają wciąż napięte relacje z Niemcami, a niektóre działania nowej administracji Donalda Tuska, które zostały ocenione jako naruszające konstytucyjne zasady państwa prawa.

Nowe nadzieje w polityce światowej

.Wśród innych krajów wyróżnionych przez The Economist znalazły się Syria, gdzie obalono reżim Baszara al-Asada, oraz RPA, które po raz pierwszy od końca apartheidu doszło do rządów koalicyjnych, co ma być zdaniem autorów rankingu znakiem odnowy demokracji. Polityczne zmiany w Argentynie, dzięki radykalnym reformom gospodarczym, również przyciągnęły uwagę redakcji. Kraj ten zamyka krótką listę państw, wyróżnionych w 2024 roku. Wybór Bangladeszu jako Kraju Roku to przypomnienie, że nawet w obliczu wielkich wyzwań możliwa jest zmiana na lepsze.

oprac. Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2024