Dziennikarz, korespondent zagraniczny dziennika „Guardian”. Autor książek, m.in. Al-Kaida: Casting a Shadow of Terror oraz On the Road to Kandahar: Travels through Conflict in the Islamic World. Burke był pierwszym dziennikarzem, który przeprowadził wywiad z prezydentem Pervezem Musharrafem po tym, jak ten przejął władzę w Pakistanie w październiku 1999 roku i pierwszym zachodnim dziennikarzem, który wszedł do afgańskiego miasta Khost podczas wojny USA w Afganistanie.
Dziennikarstwo jest niebezpieczne, gdy jest skuteczne i gdy przekazuje prawdę, której nie chcą usłyszeć ludzie władzy. Często posuwają się oni nawet do tego, aby media „uciszyć”. Świadczy to jednak o znaczeniu dziennikarstwa i sile informacji – mówi Jason BURKE w podcaście #WspólnyŚwiat.
Jason BURKE: Praca reporterska jest coraz bardziej niebezpieczna. Posłuchaj podcastu 🎙
.Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.
Poprzednie odcinki podcastu:
Demokratyczna Republika Konga i najbardziej zapomniane kryzysy na świecie – rozmowa z Tomem PEYRE-COSTĄ
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie. Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium? – rozmowa z prof. Pawłem KACZMARCZYKIEM, dyrektorem Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
Kryzys w przemyśle wydawniczym niesie niebezpieczeństwo informacji tworzonych w redakcjach, przed komputerem, w agencjach, w sieciach społecznościowych, bez wychodzenia na ulice, bez «zdzierania butów...
Musimy stworzyć internet nowej generacji, który nie tylko umożliwia rozmowę, ale umożliwia słuchanie, a następnie odnalezienie tego, co warto usłyszeć.
Poszukajmy płaszczyzny zgody. Jeśli nie mamy wspólnego zdania na temat rządów, opozycji, prezes Trybunału Konstytucyjnego, spróbujmy znaleźć tę płaszczyznę gdzie indziej.
Prawdziwym problemem jest uporczywa niechęć wydawców serwisów informacyjnych do zrozumienia tego, jak internet zmienił ich świat, krusząc zrozumiały dla nich paradygmat na drobne kawałki.