Bank centralny Japonii podwyższył stopy procentowe po raz pierwszy od 17 lat

Bank Centralny Japonii (BOJ) podwyższył stopy procentowe z -0,1 proc. do zakresu 0,0-0,1 proc. To pierwsza taka decyzja od 17 lat. Wzrost stóp procentowych w Japonii oznacza, że nie ma już kraju na świece z ujemnym stopami procentowymi.

Tokyo reaguje na zmiany w gospodarcze

.Bank centralny Japonii podjął tą decyzje po ruchu największych pracodawców w kraju, którzy od początku marca podwyższają płace swoim pracownikom, żeby pomóc im walczyć ze wzrastającymi kosztami życia w Japonii – powiedział BBC Nobuko Kobayashi z firmy konsultingowej EY-Panthenon.

W marcu płace w największych japońskich firmach wzrosły o 5,28 proc. w ujęciu rocznym, co jest największą podwyżką od trzech dekad. Do tej pory koszty życia w Japonii nie rosły szybko, wręcz czasami spadały, dlatego też płace utrzymywały się na stałym poziomie i nie wzrastały.

Bank centralny Japonii zwiększa stopy procentowe

.”Dobrze, jeśli Japonia może stymulować lokalną produktywność i popyt; źle, jeśli źródłami inflacji pozostaną czynniki zewnętrzne, jak wojny czy przerwy w łańcuchach dostaw” – skomentował Kobayashi.

Podczas pandemii COVID-19 banki centralne na całym świecie gwałtownie obniżały stopy procentowe, by ratować gospodarkę przed recesją. Niektóre banki, m.in. Europejski Bank Centralny czy Szwajcarski Bank Centralny, wprowadziły wówczas ujemne stopy procentowe. Po pandemii, żeby zatrzymać wzrost cen, banki centralne na całym świecie, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, zaczęły agresywnie podnosić stopy procentowe.

Gospodarka Japonii w zmieniającym się świecie

.Kraj Wschodzącego Słońca zmienia się nie tylko pod względem stóp podatkowy. Kwestia energetyki również wygląda inaczej, zwłaszcza odkąd Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze o tym Agnieszka PAWNIK, która w swoich artykułach analizuje politykę i historię Japonii.

W przykładowo, w grudniu 2022 roku premier Fumio Kishida pozwolił na zwiększenie górnego limitu lat pracy reaktorów nuklearnych do 60 i wymianę starzejących się instalacji na nowe. To ogromna zmiana, sygnalizująca powrót do strategii rządowych sprzed katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Administracja Kishidy tłumaczy, że zamierza „maksymalnie wykorzystać” potencjał jądrowy starych elektrowni atomowych, nielicznych, które nie zostały zamknięte po 2011 roku z powodu nowych zasad bezpieczeństwa.

„Atak Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na agresora wstrząsnęły japońskimi rynkami, wywołując uzasadniony niepokój. Japonia jest uboga w surowce naturalne i importuje ponad 90 proc. swojego zapotrzebowania – najwięcej wśród krajów grupy G7. Zakłócenie łańcuchów dostaw sprawiło, że japoński rząd stara się wrócić do starych strategii energetycznych opartych na elektrowniach atomowych” – dodaje autorka.

Co więcej, kwestia energii jądrowej jest jednym z tematów najbardziej dzielących społeczeństwo. Od 1945 roku Japonia kreuje się na jedyną ofiarę bombardowań atomowych na świecie, nie chcąc „zauważyć” tysięcy koreańskich ofiar, które przymusowo pracowały w Hiroszimie i Nagasaki. Atom i jego wykorzystanie ściąga najwięcej protestujących na ulice japońskich miast. Po inwazji Rosji na Ukrainę po raz pierwszy od ponad dekady japońska opinia publiczna ponownie skłania się ku zwiększeniu wykorzystania energii atomowej. Pod koniec marca 2022 roku „Nikkei” opublikowała wyniki badań opinii publicznej, w których aż 53 proc. pytanych zgodziło się na ponowne uruchomienie reaktorów pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa. 38 proc. badanych było temu przeciwnych.

„Wśród powodów tak radykalnej zmiany poglądów wymienia się rosnące koszty i niepokój o bezpieczeństwo energetyczne. Ceny gazu, ropy i węgla ulegają wahaniom wynikającym jeszcze z pandemii COVID-19, a inwazja na Ukrainę wpłynęła na bezpieczeństwo energetyczne wielu krajów” – pisze Agnieszka PAWNIK.

Należy też pamięać, że obecnie jen notuje najniższe wartości od ponad 20 lat. Tylko w ciągu 2022 roku cena importu tony płynnego gazu do Japonii wzrosła o 120 proc. Zwyżki cen dotyczą nie tylko węglowodorów – nowy budżet na rok fiskalny 2023 roku zakłada walkę z rosnącymi kosztami żywności, papieru i półproduktów przemysłowych.

„Dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym nabrała nowego znaczenia w lecie 2022 roku, kiedy przez Tokio przeszła rekordowa fala upałów, największych od 1951 roku. Rząd był wówczas zmuszony poprosić obywateli o rozwagę przy wykorzystywaniu energii elektrycznej i gazu. Obecnie energia jądrowa stanowi niecałe 4 proc. japońskiej produkcji energii. Jak zakładają nowe strategie rządowe, by sprostać nowym wyzwaniom geopolitycznym i gospodarczym, do 2030 roku jej udział powinien wzrosnąć aż do 22 proc” – opisuje ekspert.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 marca 2024