Bank kupił pałac w Wenecji, na którego fasadzie jest praca Banksy'eg

Jeden z włoskich banków kupił pałac w Wenecji, na którego fasadzie znajduje się praca anonimowego artysty - Banksy’ego „The Migrant Child”. Mural ten ulega powolnemu niszczeniu z powodu słonej wody w kanale, przy którym stoi zabytkowy Palazzo San Pantalon.

Jeden z włoskich banków kupił pałac w Wenecji, na którego fasadzie znajduje się praca anonimowego artysty – Banksy’ego „The Migrant Child”. Mural ten ulega powolnemu niszczeniu z powodu słonej wody w kanale, przy którym stoi zabytkowy Palazzo San Pantalon.

Pałac w Wenecji i wyjątkowa praca

.Zbudowany w XVII wieku pałac w Wenecji z pracą słynnego artysty, wykonaną przed pięcioma laty, znajduje się w dzielnicy Santa Croce.

Ostatnio zapadła decyzja o tym, że mural zostanie odrestaurowany. Fundamenty pałacu znajdują się w wodzie, a wilgoć powoduje, że odpadają kawałki tynku z malowidłem, przedstawiającym chłopca w kamizelce ratunkowej i z pochodnią w ręku.

Prace konserwacyjne sfinansuje bank, który kupił cały budynek

.Jak podkreślili jego nabywcy, cytowani w czwartek przez lokalne media, praca artysty skłania do refleksji nad pojęciem humanizmu i odpowiedzialności rozwiniętego społeczeństwa, które – dodali – nie może być nigdy obojętne.

Praca Banksy’ego pojawiła się na fasadzie Palazzo San Pantalon w nocy z 8 na 9 maja 2019 roku, gdy w Wenecji trwało Biennale Sztuki. Artysta przyznał się do jej autorstwa na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Gdy wykonywał tę pracę, nikt go nie widział.

KULTURA NAJWAŻNIEJSZA – weekend w towarzystwie sztuki

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Sylwia Wysocka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2024