Beksiński, Juszkiewicz i Dali na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”

Twórczość Zdzisława Beksińskiego i artystów zainspirowanych jego sztuką jest prezentowana na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum. Ekspozycja trwa do 15 lutego.

Obrazy polskiego mistrza surrealizmu

.Prezentowany na wystawie obraz „bez tytułu” autorstwa Zdzisława Beksińskiego przedstawia postać na tle kamienic i dość posępnego miejskiego pejzażu. Jednak – jak zaznaczają organizatorzy ekspozycji – obraz niesie też w sobie kilka pozytywnych niemal magicznych elementów. Należy do nich intrygujący, świecący obiekt trzymany w lewej dłoni postaci, skaczący pies, który żywiołowo reaguje na światło księżyca oraz opadający na ziemię gwiezdny pył. W ponurym na pierwszy rzut oka płótnie drzemie jasność, pozytywna siła.

Obraz ten na kończącej wystawę aukcji będzie wystawiony z najwyższą estymacją 500-800 tys. zł.

Historia Beksińskiego i losy jego rodziny są historią tragiczną. Znajduje to odbicie w sztuce artysty. Wiele jego pełnych ekspresji prac budzi w odbiorcach tej sztuki niepokój, lęk, poczucie zgubienia.

„Surrealistyczne dzieła Beksińskiego stanowią odzwierciedlenie jego sennych koszmarów i wizji, a przelewanie ich na papier było formą autoterapii oraz próbą zapomnienia o nich – mówi Karolina Jankowska, kuratorka wystawy. „Trudno jednoznacznie stwierdzić, czym tak naprawdę są dziwaczne, nierzadko przerażające zjawiska, ukazujące się na płótnach malarza.(…) Wiele osób sądzi, zapewne słusznie, że są to wyobrażenia przemijania artysty. Jego dojrzałe egzystencjalne malarstwo wynikało z obaw będących nieodłącznym elementem życia człowieka. Dzięki temu zrozumieniu ludzkiej natury, sztuka Beksińskiego tak porusza i skłania do refleksji” – zaznacza kuratorka wystawy.

Zdzisław Beksiński jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. Jego obrazy i grafiki rozpoznaje każdy, a wypracowany przez niego styl od lat inspiruje kolejnych twórców. Wiele osób zwraca uwagę na terapeutyczną funkcję jego twórczości, objawiającą się uporczywym powracaniem do stałego repertuaru motywów malowanych w podobny sposób, jakby po to, by oswoić swoje lęki. W dzieciństwie miewał problemy ze snem, nękały go koszmary, o których nikomu nie opowiadał. Uspokojenia szukał w książkach i ciągłym rysowaniu.

Lutowa wystawa w DESA Unicum jest w intencji jej organizatorów hołdem dla Beksińskiego. Oprócz trzech dzieł autorstwa Beksińskiego na ekspozycji znalazły się prace innych artystów, które w pewien sposób nawiązują do twórczości i biografii artysty. Są to np. dzieła Bogdana Pilatowicza „Miłość w Internecie” oraz „A.I. Algorytm SI” Żanety Chłostowskiej, jak również „Walka z wiatrakami” oraz „Otchłań” Dawida Figielka, „Melodia dla kobiet” z cyklu „Cyrk” Szarloty Pawel oraz „Magiczne grzyby” autorstwa Łukasza Prządki.

Wystawa surrealizmu – jak zaznacza kurator Jankowska – nie byłaby kompletna także bez dwóch innych nazwisk: Juszkiewicz i Dali.

Nie tylko Baksiński – wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” to też obrazy Daliego i Juszkiewicz

.Ewa Juszkiewicz jest jedną z najbardziej znanych na świecie polskich artystek współczesnych, która w dowcipny sposób komentuje w swoich pracach stereotypy dotyczące płci pięknej. Malarka sięga po XIX-wieczne portrety dam, ale maluje je na nowo, wprowadzając znaczące zmiany – twarze postaci zasłania burzą włosów, opakowuje udrapowaną tkaniną albo zastępuje kompozycją z piór, egzotycznych kwiatów i liści, ale też grzybów czy fragmentów owadów.

„Surrealistyczne, dziwne i groteskowe” prace, jak określa je sama artystka, można interpretować, jako przewrotny feministyczny komentarz na temat roli, w jakiej osadzano wysoko urodzone damy w nie tak odległej historii lub jako krytykę przedmiotowego postrzegania całej płci pięknej.

Na wystawie w DESA Unicum prezentowany jest także nietypowy obiekt polskiej artystki nowego surrealizmu – talerz z obrazem Ewy Juszkiewicz. Praca jest wspólnym projektem Gagosian Gallery i organizacji non-profit Coalition for Homeless.

„Słysząc surrealizm na myśl przychodzi nam przede wszystkim jedno nazwisko: Dali” – zauważa kuratorka wydarzenia. „Z dziełem prezentowanym na wystawie – Le Detroit de Gadelore – wiąże się romantyczna historia. Widnieje na nim pojedynek dwóch rycerzy, a w oddali majaczy zamek. Dali nabył średniowieczny zamek w Púbol i ofiarował go swej ukochanej żonie – jest tam nawet sala z okazałym tronem dla jego ukochanej. Budynek został całkowicie odnowiony i udekorowany przez artystę” – dodaje kuratorka.

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” będzie trwać w salonie DESA Unicum do 15 lutego, do dnia aukcji.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2024