Bułgaria nie wstrzyma dostaw rosyjskiego gazu na Węgry

Peter Szijjarto -

Bułgaria potwierdziła, że nadal będzie tłoczyć na Węgry rosyjski gaz. Poinformował o tym 11 marca węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Zapowiedział też rozszerzenie współpracy z Sofią w dziedzinie energetyki jądrowej.

Bułgaria to kluczowy partner Węgier – Peter Szijjarto

.Peter Szijjarto, który jest też ministrem handlu, przekazał, że Bułgaria nadal będzie angażować się w utrzymanie kluczowych dla Budapesztu szlaków przesyłu energii. Informacja ta została opublikowana po spotkaniu szefa węgierskiej dyplomacji z bułgarskim ministrem energetyki – Żeczo Stankowem. W oświadczeniu zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych (Facebook) Peter Szijjarto przypomniał, że obecnie gaz ziemny z Rosji wykorzystywany na Węgrzech trafia do tego kraju głównie za pośrednictwem przechodzącego przez Bułgarię i Turcję gazociągu TurkStream.

Oprócz kontynuacji dostaw błękitnego paliwa politycy omówili też kwestie współpracy w zakresie rozwijania energetyki jądrowej. „Szybko rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną można w sposób przyjazny dla środowiska, wydajny i tani zaspokoić właśnie dzięki energii jądrowej. Dlatego też odrzucamy wszelką dyskryminację energii jądrowej i dokonujemy znaczących inwestycji w celu zwiększenia naszych mocy atomowych” – oświadczył Peter Szijjarto.

TurkStream to obecnie ostatni działający gazociąg przesyłający rosyjski gaz do Europy. Pozostałe trzy gazociągi przestały funkcjonować w latach 2022-2024. W maju 2022 roku Rosja wstrzymała dostawy gazu za pośrednictwem rurociągu Jamał. Kilka tygodni później błękitne paliwo przestało płynąć przez gazociąg Nord Stream, który później został zniszczony w wyniku sabotażu. Z kolei w 2024, po wygaśnięciu rosyjsko-ukraińskiej umowy tranzytowej, zakończył się przesył z wykorzystaniem gazociągu Braterstwo. W zeszłym roku za pośrednictwem TurkStream Węgry kupiły od Rosji 7,6 mld m sześc. gazu ziemnego.

Rozłam w Grupie Wyszehradzkiej

.Na temat podziałów i tarć w Grupie Wyszehradzkiej, które pojawiły się po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Dalibor ROHAC w tekście “Nieunikniony podział Grupy Wyszehradzkiej stał się faktem”.

“Napięcie w związku z Rosją i Ukrainą od zawsze było obecne w Grupie Wyszehradzkiej, lecz wojna jeszcze je uwidoczniła. Zwłaszcza dla Polski Rosja stanowi zagrożenie bytowe, które należy zneutralizować. Węgierska polityka ustępstw i dopasowania oraz długotrwałe podkopywanie pozycji Ukrainy, napędzane głęboko zakorzenionymi motywami rewizjonistycznymi i rewanżystowskimi, całkowicie różnią się od stanowiska Warszawy, Pragi i Bratysławy”.

“Strona węgierska nie wykazała żadnej chęci zmian, trzymając się zasadniczo proputinowskiej interpretacji zdarzeń oraz sabotując wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz pomocy Ukrainie. Powrót do relacji w ich dotychczasowej formie wydaje się mało prawdopodobny, wziąwszy pod uwagę na przykład początkowy stosunek Węgier do embarga nałożonego przez UE na rosyjski eksport ropy czy też spór węgierskiego parlamentarzysty László Kövéra z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim”.

.”Nie ma wielkiej nadziei na zmianę polityki Węgier także od wewnątrz. Mandat wyborczy Fideszu jest wciąż bardzo silny – częściowo ze względu na rzeczywiste powszechne poparcie dla Orbána. Ponadto w swojej kampanii z 2022 r. Orbán wyraźnie zaznaczył zamiar odsunięcia Węgier od konfliktu i ochrony ludności węgierskiej przed kosztownymi działaniami, które inne kraje europejskie mogą wdrożyć, aby pomóc Ukrainie. Te propozycje w dalszym ciągu korespondują z postawą węgierskiego społeczeństwa, wyrażającego mniejszą sympatię dla sprawy ukraińskiej niż mieszkańcy pozostałych krajów regionu i odczuwającego od nich znacznie mniejszy strach przed rosyjską agresją” – pisze Dalibor ROHAC.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/dalibor-rohac-nieunikniony-podzial-grupy-wyszehradzkiej/

PAP/Tomasz Dawid Jędruchów/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2025