"Caravaggio 2025" w Palazzo Barberini w Rzymie

Od piątku do 6 lipca 2025 roku w Rzymie otwarta będzie wystawa

Od piątku do 6 lipca 2025 roku w Rzymie otwarta będzie wystawa „Caravaggio 2025”. W Palazzo Barberini wystawione zostaną 24 obrazy artysty, sprowadzone z wielu placówek muzealnych na świecie. Sprzedano już 60 tysięcy biletów. Oczekuje się setek tysięcy zwiedzających.

„Caravaggio 2025” – wystawa, którą trzeba zobaczyć

.To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturze w Wiecznym Mieście w tym roku. Wśród prezentowanych dzieł jest portret Maffeo Barberiniego, czyli przyszłego papieża Urbana VIII. Miejsce wystawy to dawna posiadłość jego rodu. Obraz namalowany przez Caravaggia około 1598 roku został po raz pierwszy publicznie wystawiony także w Palazzo Barberini między listopadem zeszłego roku a lutym obecnego roku.

Jest także dzieło „Ecce Homo”, wystawiane w madryckim muzeum Prado, które przywieziono do Włoch po raz pierwszy od czterech wieków. Na tej samej ścianie po raz pierwszy zawieszono dwa obrazy przedstawiające świętego Jana Chrzciciela. Obejrzeć można również portret świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z muzeum Thyssen-Bornemisza Museum w Madrycie.

„Prace Caravaggia to niewyczerpane pole badań” – podkreśliła jedna z kuratorek ekspozycji Francesca Cappelletti. Tłumacząc sens jej tytułu: „Caravaggio 2025” powiedziała: „Zwiedzający zobaczą to, co wiemy o nim w tym roku”, czyli „we współczesnej perspektywie badań i najnowszych odkryć”.

Dyrektor galerii w Palazzo Barberini Thomas Clement Salomon stwierdził zaś: „Każdy obraz Caravaggia jest gwiazdą, a każde jego wypożyczenie to ekstradycja”. Zwrócił uwagę na to, że wystawa została zorganizowana w rekordowo krótkim czasie, zaledwie w ciągu roku. Niektóre z dzieł należały kiedyś do kolekcji potężnego rodu Barberini. Jak się podkreśla, Rzym oddaje nadzwyczajny hołd artyście w Roku Świętym.

„Caravaggio 2025” – Kim był Michelangelo Merisi da Caravaggio?

.Michelangelo Merisi da Caravaggio urodził się w Mediolanie w 1571 roku. Wśród historyków sztuki ma opinię wielkiego reformatora europejskiego malarstwa. Przez kilkanaście lat z powodzeniem tworzył w Rzymie, skąd jednak musiał uciekać z powodu popełnionego przez siebie zabójstwa.

Wkrótce po śmierci w 1610 roku został zapomniany i ponownie odkryty przez krytyków sztuki w XX wieku.

Jego obrazy znajdują się na stałe w najbardziej prestiżowych placówkach muzealnych na świecie, takich, jak paryski Luwr, Galeria Uffizi we Florencji, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Prado, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu i National Gallery w Londynie.

Kultura Najważniejsza – bliżej kultury i sztuki

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Sylwia Wysocka/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 marca 2025