A 2021 Perspective

Chiny przedstawiły plan badania kosmosu - China's Space Program: A 2021 Perspective

Chiny przedstawiły 5-letni plan badania kosmosu pt. China’s Space Program: A 2021 Perspective. Chińska stacja kosmiczna, własny teleskop, zrobotyzowany statek na asteroidzie, to tylko niektóre z planów China National Space Administration, które przybliża portal Nature.

.Ambicje Chin w eksploracji kosmosu stają się coraz śmielsze. China’s Space Program: A 2021 Perspective to nowy, 5-letni plan podboju kosmosu przedstawiony przez China National Space Administration. Wśród celów Państwa Środka zapisano m.in.: wystrzelenie zrobotyzowanego statku na asteroidę, zbudowanie kosmicznego teleskopu, który mógłby konkurować z Hubble’em i położenie podwalin pod kosmiczny detektor fal grawitacyjnych.

China’s Space Program: A 2021 Perspective zakłada rozpoczęcie przygotowań do budowy bazy na południowym biegunie Księżyca w ciągu najbliższych pięciu lat. Misja Chang’e-7 rozpocznie się w 2024 r. Jej celem będzie przebadanie południowego bieguna Księżyca i zlokalizowanie lodu w zacienionych kraterach.

Kolejne z przedsięwzięć dotyczy umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Xuntian. Jego pole widzenia ma być 300 razy większe, niż teleskopu Hubble’a. Umożliwi to umieszczona na nim kamera o rozdzielczości 2,5 mld. pikseli. Jego zaletą ma być sąsiedztwo chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, która znacząco ułatwi prace serwisowe.

Chińscy badacze chcą także pobrać próbki asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi. Celem misji ZhenhHe będzie zbadanie składu asteroidy Kamo‘oalewa. Ma to przybliżyć badaczy do poznania warunków panujących w początkach Układu Słonecznego.

Kolejne plany dotyczą badania Marsa. Od 2021 r. na planecie operuję łazik Zhurong. Powrót próbek pobranych przez niego planowany jest na 2028 rok.

Na początku lat 30. XX wieku chińscy naukowcy zamierzają ponadto rozwinąć plany uruchomienia kosmicznego detektora fal grawitacyjnych Taiji. Ma on posłużyć do wykrywanie czarnych dziur o większej masie.

Oprac. Mikołaj Czyż

Warto przeczytać: Skończyła się era szczęśliwej globalizacji

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2022