Co to jest kraken?

Co to jest kraken?

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego za wzrosty w obecnej fali zachorowań na covid-19 odpowiada jego mutacja o nazwie kraken. Według niektórych naukowców to obecnie najgorsza mutacja koronawirusa na świecie, głównie z powodu wysokiej zakaźności.

.Minister zdrowia poinformował, że mutacja kraken stanowi już w Polsce 21 proc. wszystkich zachorowań oraz że wkrótce powinniśmy osiągnąć szczyt zakażeń.

“Wzrosty zaczynają już hamować. W szpitalach mamy o ponad 1 tys. mniej chorych z COVID-19 niż w szczycie poprzedniej fali” – przekazał szef Ministerstwa Zdrowia na swoim koncie na Twitterze.

Co to jest kraken?

.Nazwą kraken obdarzono najnowszy wariant wirusa SARS-CoV-2 (XBB.1.5) będący podwariantem mutacji omikron. Wykryto go po raz pierwszy na początku grudnia 2022 r. w USA, a już pod koniec grudnia był odpowiedzialny za 40 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w tym kraju. Według naukowców wariant kraken posiada bardzo dużą zdolność obchodzenia odporności immunologicznej nabytej w wyniku szczepienia lub wcześniejszej infekcji. Jego przebieg jednak pokrywa się z przebiegiem wariantu omikron, czyli w większości przypadków jest łagodny i nie wymaga hospitalizacji.

1 marca 2023 r. ministerstwo informowało, że poprzedniej doby badania potwierdziły 2992 zakażenia koronawirusem, w tym 787 ponownych. Zmarło 14 osób z COVID-19. Tydzień wcześniej, 22 lutego, badania potwierdziły 2770 zakażeń koronawirusem, w tym 736 ponownych. Zmarło 7 osób z COVID-19. Z kolei dwa tygodnie temu, 15 lutego, informowano o 1876 zakażeń koronawirusem. Zanotowano 15 zgonów osób chorych na COVID-19.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 422 467 przypadków. Zmarło 118 898 osób z COVID-19.

Czego uczy nas pandemia o broni biologicznej

.Trwająca od 2020 r. pandemia wirusa SARS-CoV-2 często wzbudza dyskusje na temat potencjalnego używania wirusów czy patogenów jako broni biologicznej. Szczególnie, że do opinii publicznej docierają informacje na temat niewystarczających zabezpieczeń materiałów biologicznych badanych w laboratoriach. O historii używania takiej broni oraz najnowszych zagrożeniach pisze na łamach “Wszystko co Najważniejsze” redaktor naczelny prof. Michał KLEIBER.

“Nie ma dzisiaj najmniejszych wątpliwości, że holistyczne spojrzenie na zbrodnicze możliwości wykorzystania broni biologicznej leży w interesie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Rozwój nauki następuje dzisiaj w tak szybkim tempie, że zagrożenia atakiem tą bronią stają się niewyobrażalnie skomplikowane, a skuteczne stawianie im czoła wymaga stałych działań politycznych i wszechstronnych badań integrujących wiele dyscyplin naukowych” – zauważa prof. Kleiber.

PAP/Szymon Zdziebłowski/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2023