"Co znaczy być Człowiekiem" - wystawa prof. Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa obrazów prof. Wojciecha Cieśniewskiego „”Co znaczy być Człowiekiem”” w Jerozolimie zostanie otwarta 2 maja i potrwa do 13 czerwca. „Moja twórczość jest sprzeciwianiem się wszystkim wojnom i tragediom, jakie one niosą” – powiedział malarz.

O czym opowie ekspozycja „Co znaczy być Człowiekiem”

.”Zacząłem malować 40 lat temu, aby wyrazić białą plamę niewiedzy o wojennych dziejach mojej rodziny. Malując, dawałem upust emocjom i poszukiwałem prawdy o swoich korzeniach. Szło też o sprawy etyczne – co jest dobrem, a co złem. Kto był zbawcą, a kto czynił zło, łącznie z zabijaniem” – powiedział malarz, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wojciech Cieśniewski.

„Moje malarstwo było poznawaniem samego siebie oraz poznawaniem, co to znaczy być człowiekiem. W mojej twórczości zawsze chodziło o humanizm. Celem życia jest to, co robimy dla dobra życia i drugiego człowieka. Sprzeciwiałem się przemocy. Każdej: psychicznej czy fizycznej. Moja twórczość jest sprzeciwianiem się wszystkim wojnom i tragediom, jakie one niosą. Wojny są wystąpieniem przeciwko ludziom” – dodał artysta.

Wystawa prac prof. Wojciecha Cieśniewskiego pt. „A jednak życie” zorganizowana została w 2022 r. w Otwocku. Później przeniesiono ją do Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. W maju i czerwcu wystawa będzie pokazywana w Jerozolimie, w Galerii Hotelu President. Kuratorem wystawy jest Tama Krudo Weiss.

Zapytany o wystawę „Co znaczy być Człowiekiem” w Jerozolimie autor obrazów powiedział: „Moja definicja sztuki to stworzenie takiej formy, aby moja idea – dobra człowieka – zaistniała w życiu realnym. Czyli pokazanie ludziom, że w życiu społecznym każdy musi iść na kompromis”.

„Ważnym wątkiem w tej twórczości są tragiczne dzieje otwockich Żydów, w historie których artysta zagłębił się między innymi za sprawą Beaty i Jacka Twardowskich, przyjaciół związanych z Otwockiem. Twardowscy dołożyli starań, aby doprowadzić do zorganizowania niniejszej wystawy. Wielką inspiracją dla artysty były też materiały o otwockich Żydach upowszechniane przez Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich” – tak o pierwszej, otwockiej odsłonie wystawy napisała Tamara Sztyma w magazynie „Więź”.

Wystawa „Co znaczy być Człowiekiem” w Jerozolimie prezentuje dialog dwójki artystów – izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego. Są oni przedstawicielami dwóch różnych pokoleń naznaczonych odmiennym doświadczeniem historycznym, których połączył niecodzienny zbieg okoliczności i którzy dzielą podobną wiarę w moc i terapeutyczną funkcję sztuki. Ścieżki tej dwójki artystów zbiegły się w ubiegłym roku za sprawą wystawy malarstwa Cieśniewskiego zorganizowanej w Otwocku w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie.

Artysta pokaże w Jerozolimie obrazy z cyklu „A jednak życie”, w których odwołuje się do przedwojennych i powojennych fotografii odnalezionych na stronie internetowej poświęconej żydowskim mieszkańcom Otwocka. Wśród wystawionych prac cyklu była tam „Wiosna narodu 1948”, zainspirowana fotografią trzech nastoletnich dziewcząt przebywających po wojnie w Domu Dziecka im. Dawida Guzika w Otwocku, do którego trafiały ocalałe żydowskie dzieci. Jedną z dziewcząt z tej fotografii okazała się Aviva Blum. Jej matka Luba Bielicka-Blum była kierowniczką otwockiego domu sierot. O wystawie „Co znaczy być Człowiekiem” Cieśniewskiego i o istnieniu obrazu inspirowanego jej powojennym zdjęciem artystka dowiedziała się z publikacji na temat wystawy. Tak doszło do spotkania i zrodzenia się pomysłu na wspólne przedsięwzięcie.

Na wystawie w Jerozolimie zostanie zaprezentowanych 26 prac olejnych Wojciecha Cieśniewskiego. Przestrzeń ekspozycyjna w Galerii Hotelu President podzielona jest na tematyczne sektory zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną WXCA. Realizacji projektu przestrzeni ekspozycyjnej podjęli się partnerzy izraelscy.

Wojciech Cieśniewski urodził się w 1958 r. w Działdowie. Początkowo fascynował się matematyką teoretyczną, którą studiował, uzyskując tytuł magistra w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie w 1984 r. W trakcie studiów odkrył, że język znaków matematycznych nie pozwala mu wyrażać emocji.

W 1983 r. rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1988 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Od 1990 r. jest pracownikiem tej uczelni. W latach 2005-12 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa. Obecnie prowadzi własną pracownię dyplomującą.

Wojciech Cieśniewski – wybitny artysta z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

.Cieśniewski jest jednym z ważniejszych polskich malarzy współczesnych o dużym dorobku artystycznym i intelektualnym. Przez pierwsze 20 lat w centrum jego twórczości było zagadnienie abstrakcji, badał możliwości usamodzielnienia wymowy i działania obrazów. W kolejnych latach pracy wrócił do malarstwa figuratywnego. Podejmował dialog z tradycją europejskiego malarstwa nowożytnego, nawiązując m.in. do twórczości Caravaggia, Giotta, Michała Anioła, Gian Lorenza Berniniego, Vermeera. Z czasem coraz częściej zaczął dotykać problemów etycznych, szeroko pojętych zagadnień dobra i zła w życiu człowieka, jednocześnie badając funkcję sztuki jako nośnika dobra i piękna.

W latach 2009-15 stworzył m.in. cykl malarski zatytułowany „Historie autochtonów”. Od roku 2020 tworzy cykl „A jednak życie”. Często sięga po wątki z Biblii, mitologii, ikonografii chrześcijańskiej. Obecnie coraz częściej podejmuje różne wątki z tragicznej historii, wyrażając solidarność z ofiarami prześladowań i totalitaryzmów. Powracającym w jego twórczości tematem jest trudna historia własnej rodziny i rodzinnej miejscowości, mazurskiego Działdowa, rozgrywająca się w cieniu faszyzmu i powojennej komunistycznej rzeczywistości.

Wojciech Cieśniewski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Special Merit Award 2nd Malaysia International Art Biennale (2016), Nagrody Honorowej Miasta Działdowa (2012) oraz Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011). Jego twórczość prezentowana była na ponad 130 wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 maja 2024