
Pandemia COVID-19 udowodniła, że mit ciężkiej pracy i samowystarczalności jako źródło sukcesu jest fałszywy – pisze na łamach Scientific American Robin G. Nelson z Arizona State University
Antropolog Robin G. Nelson z Arizona State University na łamach Scientific Amercian, podkreśla, jak zgubne jest stawianie na personalną samowystarczalność w sytuacjach kryzysowych, jak w czasie pandemii COVID-19.
– Rozwój naszej cywilizacji zakończył erę życia w małych grupach rodziny i bliskich. W związku z tym musimy inwestować w opiekę społeczną, by zabezpieczyć się przed skutkami utraty dostępu do osób, które mogą nam pomóc (…) Troska o innych to troska o nas samych, pisze Robin G. Nelson.
Robin Nelson stwierdza, że ujawnione w czasie pandemii defekty indywidualizmu, potwierdzają jedynie stopień rozwoju naszego gatunku.
Antropolodzy od dawna wiedzą, że wyjątkowo wysoki stopień uspołecznienia, współpracy i wspólnej opieki to cechy charakterystyczne dla rodzaju ludzkiego; cechy, które odróżniają nas od naszych najbliższych żyjących krewnych, szympansów i bonobo. Ta współzależność była kluczem do naszego sukcesu jako gatunku, dodaje badacz.
Robin G. Nelson w krytyczny sposób ocenia politykę USA w czasie pandemii. Zwraca uwagę na niespójność podejmowanych decyzji, determinowaną przez dominujące podejście oparte na ideologii samowystarczalności. Nelson, podkreślając znaczenie wspólnotowości w pokonywaniu globalnych wyzwań, przywołuję doświadczenia mniejszości etnicznych. Liczący prawie 400 tys. Nawahowie, największa grupa etniczna w Stanach Zjednoczonych, prowadziła własne kampanie dotyczące szczepień. Osiągnęła w ten sposób o wiele wyższe wskaźniki wyszczepienia populacji, niż sąsiadujące regiony rdzennych Indian.
Autor przytacza przykład 24 milionowego Tajwanu, w którym do marca 2021 roku, odnotowano tylko 10 zgonów z powodu COVID-19. Powołuje się również na Nową Zelandię, gdzie przez 18 miesięcy pandemii stwierdzono jedynie 27 zgonów. Jak podkreśla Nelson: współdziałanie i dobrze zorganizowana pomoc społeczna w tamtych krajach udowodniły, że nawet z pandemią jesteśmy w stanie sobie poradzić.
– Musimy wykorzystać to, co stanowi naszą ewolucyjną siłę, czyli współdziałanie. Tylko zobowiązanie się do (…) pomagania sobie nawzajem może nas uratować, podsumowuje Robin G. Nelson.
Artykuł A Microbe Proved That Individualism Is a Myth opublikowano w Scientific American.