Cyfrowi giganci proszą rząd USA o pomoc w rywalizacji z Chinami

Cyfrowi giganci proszą rząd USA o pomoc w rywalizacji z Chinami

Szefowie firm Alphabet, Amazon i Microsoft wezwali Kongres do uchwalenia ustawy mającej na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarczej USA wobec Chin. Cyfrowi giganci proszą o 52 mld dol.

.Ponad 100 menedżerów największych firm cyfrowych wysłało do Izby Reprezentantów i Senatu Stanów Zjednoczonych list z propozycją kilku ustaw, które przewidują przeznaczenie 52 miliardów dolarów z funduszy federalnych na zwiększenie amerykańskich mocy produkcyjnych. Cyfrowi giganci chcą zwiększenia zdolności produkcyjnych Stanów Zjednoczonycn w zakresie półprzewodników.

Nasi światowi konkurenci inwestują w swój przemysł, swoich pracowników i swoje gospodarki, dlatego Kongres musi koniecznie podjąć działania w celu zwiększenia konkurencyjności Stanów Zjednoczonych, czytamy w liście.

Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników (SIA), które zorganizowało podpisanie listu, stwierdziło, że jest to największa jak dotąd grupa liderów korporacyjnych, którzy poparli ustawę.

Liderzy naszej branży są pod presją, aby uruchomić fabryki w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na układy scalone. I nie mogą czekać. (Ustawa – przyp. red.) zapewni, że więcej fabryk będzie budowanych w USA, a nie za granicą, mówi w wywiadzie dla portalu Reuters John Neuffer, prezes SIA.

SIA domaga się również wprowadzenia do ustawy o konkurencyjności ulgi podatkowej na inwestycje w produkcję i projektowanie półprzewodników.

Lider Demokratycznej Większości Izby Steny Hoyer powiedział, że ma nadzieję, iż ustawodawcy będą mogli zakończyć prace nad ustawą do końca miesiąca. Dodał, że lider republikańskiej mniejszości Senatu Mitch McConnell powiedział mu, że “nie zrobi nic, by sprzeciwić się lub podważyć rozpatrzenie tej ustawy”.

Informację, na temat petycji, której sygnatariuszami są cyfrowi giganci, opublikował Reuters. [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 czerwca 2022