Czym jest transhumanizm?
Pierwsze polskie forum „The Future of Morality” w Poznaniu

Czym jest transhumanizm

Jakie wyzwania moralne ma przed sobą człowiek technologiczny? „Wszystko co Najważniejsze” jest patronem medialnym poznańskiego forum „The Future of Morality”, podczas którego będą rozmawiać czołowi badacze transhumanizmu z całego świata.

.Forum The Future of Morality organizowane jest przez Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych UAM w Poznaniu. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli czołowi uczeni zajmujący się interakcjami pomiędzy światem nauki i technologii. Wśród gości m.in.: Prof. Steve Fuller – amerykański socjolog i futurysta związany obecnie z University of Warwick, twórca dokumentu „The Future of Work and Death”; David Pearce – filozof i współzałożyciel wraz z prof. Nickiem Bostromem – World Transhumanist Association (dziś Humanity+); prof. Maurizio Balistreri – filozof z Uniwersytetu w Turynie, autor m.in. bestselleru „Sex Robot”; Dr. Francesca Ferrando – filozof z Uniwersytetu w Nowym Jorku, która należy do grona najbardziej rozpoznawanych badaczy zajmujących się charakterystyką posthumanizmu, założycielka the Global Posthuman Network.

Chcemy rozpocząć dyskusję o kształtującej się właśnie przyszłości, w której ludzie będą konfrontowani z nowymi bytami, ale też sami będą mogli ingerować w swoją cielesność bardziej niż dotychczas. Już dzisiaj wiele z technologii pierwotnie opisywanych przez transhumanistów staje się częścią naszej codzienności. Zestawy do samodzielnego wszczepiania chipów RFID lub NFC, drukowanie 3D ludzkich organów do przeszczepów, protezy połączone bezpośrednio z systemem neurologicznym i sterowane umysłem. To tylko niektóre z przykładów o których będziemy rozmawiać, jak również o tym, gdzie kończy się człowiek a zaczyna postczłowiek i co z tego wynika – mówi dr Alina Landowska, Dyrektor Programowa Debaty.

Wydarzenie podzielone jest na dwa dni tematyczne. Pierwszy dotyczy moralnych wyzwań związanych z transhumanizmem. Wśród wielu innych pytań, uczestnicy zajmą się kwestią tego, jak mogłaby się zmienić ludzkość, gdyby niektóre z aspiracji transhumanistów stały się dostępne dla ludzi w skali globalnej. Drugiego dnia, poświęconemu różnicom między transhumanizmem i posthumanizmem oraz o skutkach tych przemian, badacze będą dyskutować nad tym, kim (lub czym) jest postczłowiek, metahuman lub transczłowiek. Spróbują tównież odpowiedzieć na pytania: co stanie się z cywilizacją techno-ludzką, jakie zmiany moralne może wymusić „zwrot metaformatywny” w kierunku ontohackingu (biologia „DIY”), czy w kulminacji algoricenu realne jest wyginięcie ludzkości oraz czy posthumanizm ma wymiar duchowy.

Jest to pierwsze forum, które próbuje zmierzyć się z tymi trudnymi pytaniami. Celowo przyznaję, że próbuje, bo dzisiaj możemy jedynie antycypować przyszłość. Nie jest sekretem, że te zagadnienia budzą ogromne emocje. Liczymy, że zgromadzeni goście, którzy reprezentują tak różne poglądy i perspektywy pokażą, jak fascynujące są zagadnienia moralności człowieka przyszłości, która na nas czeka tuż za rogiem – dodaje dr Alina Landowska.

.”Wszystko co Najważniejsze” jest medialnym partnerem forum. Na naszych łamach rozważania na temat przyszłości człowieka prowadzą m.in. Eryk MISTEWICZ w tekście Człowiek, Człowiek Plus i Sztuczna Inteligencja” [LINK] czy Prof. Luc FERRY w Rewolucja transhumanistyczna. Jak technomedycyna i uberyzacja świata zmieniają nasze życie” [LINK].

Wydarzenie odbędzie się 27. i 28. października 2022 roku w Poznaniu.
Rejestracja na wydarzenie [LINK]

Oprac. MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 października 2022