Dochód podstawowy dla artystów

Dochód podstawowy dla artystów

Rząd Irlandii wprowadza dochód podstawowy dla artystów i muzyków w wysokości 330 dolarów (325 euro) tygodniowo w ramach dochodu gwarantowanego, który obejmie obecnie 2 tys. artystów, muzyków, pisarzy.

.Jak podaje Digital Music News, plan Basic Income for Artists – dochód podstawowy dla artystów – został wstępnie ogłoszony na początku 2022 roku, w styczniu. Irlandzkie Ministerstwo Sztuki i Kultury przeznacza na projekt około 25 mln euro (23,3 mln dolarów). Do programu zgłosiło się ponad 9 tys. osób, z czego 2 tys. zostało przyjętych. Osoby, które otrzymały możliwość wzięcia udziału w programie, zostały wybrane anonimowo i losowo. Jak podaje BBC, muzycy i artyści należą do większości odbiorców, którzy będą otrzymywać stypendium przez okres trzech lat. 

Inicjatywa dochodu podstawowego dla artystów została utworzona przez grupę zadaniową powołaną przez Catherine Martin, irlandzką minister ministra turystyki, kultury, sztuki, Gaeltacht, sportu i mediów.

Jednym z warunków przystąpienia do programu jest wzięcie udziału w projekcie badawczym mającym na celu określenie wpływu tej płatności. Uprawnienie do tego świadczenia nie jest więc testowane pod kątem dochodów, więc niektóre z wybranych 2 tys. osób mogą nadal kwalifikować się do tej płatności socjalnej i nadal będą mogły zarabiać inne pieniądze ze swojej pracy. Muszą one jednak wziąć udział w projekcie badawczym, w ramach którego zbierane są dane na temat wpływu płatności.

Dublin ma największą liczbę odbiorców irlandzkiego Basic Income Bursary for Artists – 764, następnie Cork – 212 i Galway na trzecim miejscu ze 148 stypendystami. Wśród odbiorców tego programu jest 700 artystów wizualnych, 584 muzyków, 204 filmowców i 184 pisarzy. Uczestniczy w nim również około 170 aktorów i innych osób pracujących nad projektami teatralnymi. Oprócz nich jest 32 tancerzy i choreografów, 13 artystów cyrkowych i 10 architektów. 50 odbiorców pracuje w języku irlandzkim.

.Duże zapotrzebowanie na dochód podstawowy dla artystów zostało potwierdzone przez rząd. Minister turystyki Irlandii Catherine Martin powiedziała: „będzie dziś wiele rozczarowanych osób, które złożyły wniosek i nie zostały wybrane. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy poświęcili czas na złożenie wniosku i rozumiem ich rozczarowanie. […] Irlandia może być liderem w nowym modelu wspierania osób aktywnych w tym sektorze, uznając jego znaczenie dla wszystkich ludzi” – ogłosiła irlandzka minister.

Oprac. MJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 września 2022