"Dziadek do orzechów" w Teatrze Lalek w Olsztynie
Spektakl „Dziadek do orzechów” jest uniwersalną opowieść o marzeniach, odwadze i wyobraźni. Premiera sztuki w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2024 roku.
„Dziadek do orzechów” spektakl o marzeniach, odwadze i wyobraźni
.Dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek, reżyser i autor spektaklu Tomasz Kaczorowski powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej, że szukał tytułu, do którego mógłbym zaprosić cały zespół aktorski do pracy. Spektakl będzie grany od 7 do 18 grudnia 2024 i od 4 do 10 stycznia 2025.
„Chciałem to zrobić w czasie przedświątecznym, w atmosferze która budowałaby magię świąt, także relacje z najbliższymi. Tytuł „Dziadek do orzechów” odpowiedział nie tylko na tę potrzebę ale także na ideę, która spaja cały sezon artystyczny 2024/25 a wyraża się w haśle „Wyobraź sobie”. Główna bohaterka Klara dostaje nietypowy prezent na święta „Dziadka do orzechów” i za sprawą wyobraźni stwarza świat przygód, do którego ucieka przed przygotowaniami do wigilii”- mówi reżyser.
Oprawa muzyczna odgrywa w spektaklu ważna rolę
.Jak powiedział dyrektor Kaczorowski, scenografia i oprawa muzyczna odgrywają dużą rolę w spektaklu. „Chcieliśmy stworzyć pokój, w którym bohaterowie spotykają się przy wspólnym stole i to spotkanie ma formę zakrzywionego wspomnienia, w którym ożywają bliscy. Ta formuła pozwoliła na uruchomienie planów lalkowych np. lalek stolikowych czy mupetów oraz marionetek sycylijskich”- podkreślił. Dodał, że w spektaklu widzowie posłuchają piosenek z motywami z gier komputerowych czy filmów.
Mówił, że jako autor nie starał się uwspółcześniać sztuki na siłę. „Chciałem, żebyśmy znaleźli się w rzeczywistości „tu i teraz” ale z zachowaniem wartości uniwersalnych, ponadczasowych. A są nimi budowanie międzypokoleniowej relacji dzieci z dorosłymi, ale też skupienie się na tym, że nie przygotowania do świąt są najważniejsze ale czas spędzony ze sobą. Chodzi o to by widzowie wychodząc po spektaklu mieli pretekst do rozmowy”- dodał.
Olsztyński spektakl jest oparty na literackiej baśni Ernsta Hoffmanna. „Gorąco liczę, że nasza interpretacja przypadnie do gustu młodszym i starszym olsztyńskim widzom” – powiedział reżyser i dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek.
„Kultura Najważniejsza”
„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ Agnieszka Libudzka/ WszystkocoNajważniejsze/ LW