17 marca Dniem Pamięci Ofiar Koronawirusa?

Dzień Pamięci Ofiar Koronawirusa

Od początku pandemii Covid-19 we Francji życie straciło ponad 150 tysięcy osób. W związku z tym francuski poseł, będący jednocześnie dyrektorem szpitala, postuluje upamiętnienie ofiar pandemii Covid-19 poprzez ustanowienie 17. marca Dniem Pamięci Ofiar Koronawirusa.

.Philippe Juvin, poseł francuskiej Partii Republikanów i dyrektor oddziału intensywnej terapii w jednym z paryskich szpitali, zapowiedział złożenie propozycji prawa dotyczącego upamiętnienia ofiar pandemii Covid-19. Dzień Pamięci Ofiar Koronawirusa byłby obchodzony w całej Francji 17. marca. Data ta jest rocznicą pierwszego dnia narodowego lockdownu w 2020 roku.

Poseł Republikanów proponuje również postawienie pomnika ofiarom pandemii Covid-19. Miałyby być na nim zapisane nazwiska osób, które straciły życie w wyniku pandemii koronawirusa: zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Od początku pandemii Covid-19 we Francji życie straciło ponad 150 tysięcy osób. Pomimo ustąpienia pandemii, we Francji wciąż notowane jest około 25 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem dziennie, a każdego dnia kilkadziesiąt osób umiera w wyniku następstw zakażenia wirusem Covid-19. 

Philippe Juvin proponuje upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie w wyniku pandemii Covid-19, a w sposób szczególny lekarzy, którzy zmarli podczas wykonywania swojej pracy w czasie kryzysu sanitarnego. 

W Paryżu jest już jedno miejsce pamięci o ofiarach pandemii koronawirusa. W kościele Saint-Sulpice, pełniącym od pożaru Notre-Dame funkcję katedry, znajduje się kaplica przypominająca o ofiarach Covid-19. To miejsce modlitwy rodzin ofiar. Została inaugurowana w maju 2021 roku, w momencie, kiedy rodziny osób umierających w szpitalach z powodu koronawirusa nie mogły się z nimi pożegnać. Głównym powodem powstania kaplicy była więc potrzeba zapewnienia rodzinom miejsca, w którym mogliby w godny sposób przeżyć żałobę. 

W każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 15 w kościele Saint-Sulpice odprawiane jest również nabożeństwo w intencji ofiar pandemii Covid-19. We Francji wciąż jednak nie ma ogólnonarodowego upamiętnienia ofiar pandemii. 

.Na świecie w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło ponad 6 milionów osób. W niektórych krajach wprowadzono już dni pamięci. W Montrealu 11 marca został ogłoszony dniem pamięci o ofiarach covid-19 z Quebecu. We Włoszech natomiast narodowym dniem pamięci o ofiarach pandemii jest dzień 18 marca.

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 listopada 2022