Dziesięć bestsellerów.
Co czyta Paryż? Co czyta Francja?

TSF Jazz Radio

Dziesięć bestsellerów.
Co czyta Paryż? Co czyta Francja?

Co czyta Paryż, Lyon, Marsylia i francuska prowincja tego lata? Co króluje na listach bestsellerów? Na jakie książki Francuzi zwracają szczególną uwagę?

1.

.W sieci sklepów Fnac i na Amazonie największą popularnością cieszy się, wydany 5 czerwca tego roku przez Flammarion francuski przekład „Sejmu kobiet” i „Rycerzy” Arystofanesa. „Sejm Kobiet” plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu 100 najlepszych książek w zestawieniu Amazona oraz w rankingu literatury antycznej, literatury klasycznej na uniwersytetach oraz na pierwszym miejscu wśród książek polecanych. Według wydawcy Arystofanes przez swoje teksty przedstawia współczesnemu czytelnikowi społeczeństwo antyczne i demokrację ateńską.

2.

.„Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha, wydana przez Folio w listopadzie 2007 roku, jest kolejną pozycją, po którą najczęściej sięgają Francuzi.  W zestawieniu Amazona jest to druga książka w klasyfikacji „100 najlepszych książek” oraz pierwsza w ramach literatury anglojęzycznej. „Spisek przeciwko Ameryce” została doceniona przez użytkowników (średnia ocena to 3,5/5) m.in. za oddanie ducha epoki, za dobry styl i interesującą fabułę skłaniającą do zainteresowania się polityką.

3.

.Tom III, część IV publikacji Alexisa de Tocqueville’a „O demokracji w Ameryce” zajmuje miejsce trzecie w kategorii najbardziej popularnych książek na Amazonie i pierwsze w gatunku filozofii. Pozycja została wydana 5 czerwca 2019 przez Flammarion. Najnowsza edycja została wzbogacona o dossier dotyczący demokracji oraz odniesienia tekstu Tocqueville’a do współczesności.

4.

.Również nowa książka Nicolasa Sarkozy’ego pt. „Passions”, wydana 27 czerwca przez L’observatoire, jest często wybierana przez Francuzów. Pozycja zajmuje miejsce 11 i 4, kolejno w rankingach Fnac i Amazon, a także jest najpopularniejszą propozycją w dziedzinach: polityka francuska oraz ekonomia. Czytelnicy uznają książkę (średnia ocena 4/5) za bardzo ciekawy autoportret byłego prezydenta, przyznającego się do popełnionych błędów oraz któremu nie brakuje krytycznej samooceny. Poza szczerością recenzenci wskazują na jeszcze jeden aspekt, który przykuwa uwagę w książce Sarkozy’ego: miłość do Francji.

5.

.Stałym zainteresowaniem cieszy się także wydana w sierpniu 2018 przez Actes Sud książka „Leurs enfants apres eux” za którą Nicolas Mathieu otrzymał w ubiegłym roku prestiżową Nagrodę Goncourtów. Czytelnicy doceniają to, że mogą odnaleźć siebie w obrazie młodych ludzi dorastających we Francji Hallydaya, w czasie festynów i mundialu 1998, w industrialnych regionach wschodnich, nostalgicznych i jakby opierających się globalizacji.

6.

.Na ósmym miejscu w rankingu Amazona, ze średnią oceną od czytelników 4,5/5, plasuje się wydane 2 maja przez Livre de Poche „Il est grand temps de rallumer les étoiles” autorstwa Virginie Grimaldi. Jest to najczęściej sprzedawana książka z działu literatury francuskiej. Gazeta „Aujourd’hui en France” określiła ją jako „piękną lekcję życia”, natomiast czytelnicy uznają książkę za przyjemną propozycję na wakacje.

7.

.„La Californie” Bruno Masiego to historia chłopca dorastającego w latach 80. Bohater powieści, nie odnajdując szczęścia w życiu, poszukuje go w marzeniach, wśród których najważniejszy jest dla niego wyjazd do Kalifornii. Książka wydana pod koniec stycznia przez JC Lattès zdobyła Prix Marcel Pagnol – nagrodę przyznawaną najlepszym dziełom plasującym motyw dzieciństwa w centrum opowieści.

8.

.Od lat jedną z najlepiej sprzedających się we Francji książek pochodzących z Europy Środkowej jest wydane przez Phébus „Un chien sur la route” („Pes na ceste”) autorstwa słowackiego pisarza Pavla Vilikovsky’ego. Książka opisuję historie Słowaka, który po upadku żelaznej kurtyny podróżuje na zachód celem promowania kultury swojego kraju. Na swojej drodze spotyka się z różnym stosunkiem miejscowych, a w najlepszym wypadku z zainteresowaniem (przez swoje pochodzenie z kraju postsowieckiego). Niespotykanie odnajduję miłość – Austriaczkę mieszkającą w USA. Pełni ona w dziele Vilikovsky’ego rolę symbolu emigracji ze skomplikowanymi odczuciami przynależności. Monologi, przechodzące w dialogi, wypełnione są ironią i humorem.

9.

.„Idiotie” Pierre’a Guyotat, nagrodzona Prix Medicis, Prix de la Langue Française oraz nagrodą specjalną jury Femina, została wydana przez Grasset w sierpniu zeszłego roku. Czytelnicy oceniają książkę jako świetny portret psychologiczny autora, a także wyjątkowy obraz czasów przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

10.

.Powieść Veronique Olmi „Bakhita” wydana w sierpniu 2017 roku przez Albin Michel, a niedawno przetłumaczona również na język polski, znalazła się w ścisłym finale Prix Goncourt. Otrzymała także nagrodę Prix du Roman Fnac 2017. To napisana przepięknym językiem historia niewolnicy, która została świętą. Le Soir ocenia powieść jako „niezwykle poruszającą”.

oprac. Julia Mistewicz

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam