Fala upałów w Indiach

Fala upałów w Indiach

W Indiach panuje fala upałów. W kwietniu w niektórych częściach kraju odnotowano najwyższe średnie temperatury w historii. Upalna pogoda ma potrwać do maja – poinformowały w sobotę władze.

.W Indiach panuje fala upałów. Również Pakistan cierpi w tym roku z powodu ekstremalnie wysokich temperatur, które topią chodniki, zmuszają do zamykania szkół oraz powodują poważne zagrożenia zdrowotne i przeciwpożarowe.

Dyrektor generalny Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego powiedział dziennikarzom, że średnie maksymalne temperatury w północno-zachodnich i środkowych Indiach wyniosły w kwietniu odpowiednio 35,9 i 37,78 stopni Celsjusza. Były to najwyższe wartości od czasu, gdy zaczęto je rejestrować 122 lata temu, dodał Mrutyunjay Mohapatra.

Ponad miliard ludzi w regionie jest zagrożonych skutkami upałów, ostrzegli naukowcy, wiążąc wczesne nadejście intensywnego lata ze zmianami klimatycznymi.

Po raz pierwszy od dziesięcioleci Pakistan przeszedł od zimy do lata bez pory wiosennej – poinformowała w sobotę federalna minister ds. zmian klimatycznych Pakistanu Sherry Rehman.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2022