Festiwal „Non Sola Scripta” we Wrocławiu

Non Sola Scripta

Koncertem muzyki m.in. Chopina, Beethovena czy Telemanna rozpocznie się w niedzielę 30 czerwca we Wrocławiu XXXI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Koncerty będą odbywać się co niedzielę do 25 sierpnia w Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim.

„Non Sola Scripta” – fuzja muzyki klasycznej z improwizacją

.Założeniem organizowanego przez Strefę Kultury Wrocław festiwalu jest łączenie klasycznej muzyki organowej z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów instrumentów innych niż organy. Wszystkie wydarzenia odbywają się w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że jego formuła sprawie, iż „każdy koncert jest niepowtarzalny i stworzona w trakcie melodia wybrzmi tylko raz w historii”.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę koncertem, na którym wystąpi dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński. W tym roku wybitny organista obchodzi jubileuszu 55-lecia działalności koncertowej. Prof. Chorosiński od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie (1979 r) wykonał ponad 1,5 tys. recitali.

W programie dziewięć koncertów

.Obok dyrektor artystycznego festiwalu na pierwszym z koncertów wystąpi zespół Wratislavia Trumpet Consort pod kierownictwem prof. Igora Cecocho. Melomani tego dnia wysłuchają m.in. utworów Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena oraz Georga Philippa Telemanna.

W programie tegorocznej edycji festiwalu „Non Sola Scripta” znalazło się łącznie dziewięć koncertów. Będą one odbywać się w każda niedzielę do 25 sierpnia.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera Kultura Najważniejsza, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Piotr Doczekalski/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 czerwca 2024