Festiwal rysunku w Arles

Arles

Arles w południowej Francji, znane z festiwalu fotografii Rencontres d’Arles, zorganizowało pierwszą edycję nowego festiwalu, poświęconego rysunkowi. Festiwal powstał z inicjatywy Very Michalski, prezes grupy wydawniczej Libella i Fondation Jan Michalski w Szwajcarii, a także Frédérica Pajaka, artysty i dyrektora wydawnictwa Les Cahiers dessinés. Festival du dessin został inaugurowany 22 kwietnia i będzie trwał do 14 maja. 

.W całym mieście zorganizowano wystawy, poświęcone ilustracjom prasowym, książkowym, a także rysunkowi i szkicom. Prezentowane są głównie rysunki nowoczesnych i współczesnych twórców. Odwiedzający mają również możliwość zobaczenia licznych rysunków szwajcarskich artystów, rzadko prezentowanych na wystawach we Francji, m.in.dzieł Aloïse, tworzącej na początku XIX wieku i uznawanej za jedną z najważniejszych przedstawicielek sztuki naiwnej.

Prezentowane są rownież ilustracje prasowe, m.in. ilustratorów francuskiej gazety satyrycznej „Le Canard enchaîné” czy hiszpańskiego „El Pais”. Łącznie w najbardziej emblematycznych miejscach prowansalskiego miasta prezentowane są rysunki 40 twórców francuskich i zagranicznych, głównie nowoczesnych współczesnych. 

Zarówno organizatorzy, jak i krytycy, podkreślają różnorodność prezentowanych rysunków : pokazywane są rysunki delikatne i krytyczne, wykonane różnymi technikami i na różnych powierzchniach, w kolorze lub czerni i bieli, przeznaczone na ilustrację prasową jak i jako osobne dzieła. Pochodzące w dużej części z kolekcji prywatnych, niektóre po raz pierwszy pokazywane są publicznie. 

Oprócz dzieł artystów nowoczesnych i współczesnych, w ramach festiwalu prezentowane są również szkice, wykonane przez Victora Hugo, a wypożyczone przez francuską Bibliotekę Narodową i pokazywane publiczności po raz pierwszy. 

.Pierwsza edycja festiwalu rysunku poświęcona jest również zmarłemu w 2022 roku Sempé, autorowi ilustracji m.in.do „Mikołajka” czy satyrycznych rysunków do amerykańskiego magazynu „New Yorker”. Ponad 200 ilustracji Sempé prezentowanych jest w Muzeum Prowansji – Museon Arlaten. „Sempé jest ponadczasowy, potrafi uchwycić kruchość, próżność i marność, ale również marzenia, wciąż aktualne tematy” – tłumaczy Antoine de Caunes, przewodniczący tegorocznej edycji Festival du dessin. „Posiada przede wszystkim dużo delikatności i czułości wobec swoich postaci, nawet jeśli rysuje ich wady” – dodaje.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 maja 2023