Fidiasz - wystawa w Rzymie
Twórczości Fidiasza- najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby starożytnej okresu klasycznego poświęcona jest wystawa, którą można od piątku oglądać w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Na wystawie, otwartej do 5 maja 2024 przyszłego roku zgromadzono bezcenne eksponaty, dokumenty i prace pochodzące z najważniejszych placówek muzealnych we Włoszech i w innych krajów.
Fidiasz – wystawa najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby
.Geniusz Fidiasza, który żył w V wieku p.n.e odcisnął niezatarty ślad w zbiorowej wyobraźni, a jego dzieła są nadal źródłem inspiracji- podkreślano przed otwarciem pierwszej takiej wystawy monograficznej w Wiecznym Mieście. Inauguruje ona cykl pięciu ekspozycji, których celem będzie prezentacja najważniejszych greckich rzeźbiarzy.
Na Kapitolu w sugestywnej scenerii można zobaczyć znaleziska archeologiczne, oryginalne dzieła greckie i rzymskie kopie, a także rysunki, dokumenty i instalacje multimedialne, przedstawiające życie, pracę oraz klimat historyczno- kulturowy, w jakim tworzył Fidiasz, autor rzeźb w świątyni Partenon na ateńskim Akropolu oraz posągu Zeusa w Olimpii. Miał on decydujący wpływ na rozwój greckiej rzeźby monumentalnej. Jedynym jego oryginalnym dziełem, które zachowało się do czasów obecnych, jest Partenon.
Claudio Parisi Presicce z rzymskiego zarządu nad dobrami kultury podkreślił, że rzeźbiarz, malarz i architekt miał także ogromne zdolności organizacyjne i talent finansowy. To jemu, przypomniał, Perykles powierzył zadanie przeprowadzenia prac na Akropolu.
Najciekawsze eksponaty
.Jednymi z najciekawszych eksponatów na wystawie są wypożyczone z ateńskiego muzeum Akropolu fragmenty fryzu Partenonu, które nigdy wcześniej nie opuściły Grecji. Jest też pochodzący z XV wieku manuskrypt, zawierający pierwszy rysunek Partenonu oraz rzymska kopia tarczy z posągu Ateny.
Ostatnia sekcja prezentacji poświęcona jest dziedzictwu Fidiasza i jego wpływowi na sztukę aż do czasów współczesnych.
Weekend z kulturą i sztuką
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
.Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ Sylwia Wysocka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW