„Halka" Stanisława Moniuszki została wystawiona w Rzymie

W rzymskim konserwatorium Świętej Cecylii wystawiona została w niedzielę opera „Halka” Stanisława Moniuszki. Pierwotną wersję wileńską dzieła z lat 1846-1847 w formie półscenicznej zaprezentowali studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium z Wiecznego Miasta.

W rzymskim konserwatorium Świętej Cecylii wystawiona została w niedzielę opera „Halka” Stanisława Moniuszki. Pierwotną wersję wileńską dzieła z lat 1846-1847 w formie półscenicznej zaprezentowali studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium z Wiecznego Miasta.

„Halka” Stanisława Moniuszki

.Wystawienie po włosku opery w reżyserii Roberta Cieśli i pod dyrekcją Lilianny Krych to rezultat współpracy między tymi dwiema uczelniami muzycznymi ze stolic Polski i Włoch.

Projekt został zrealizowany przez polski Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.

Partię Halki wykonała Zuzanna Wrona, a Jontka – Bartosz Lisik. Śpiewał chór Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W związku z uroczystym wydarzeniem w Konserwatorium Świętej Cecylii, najbardziej prestiżowej uczelni muzycznej we Włoszech, przypomniano postać Stanisława Moniuszki i podkreślono, że był on najwybitniejszym polskim kompozytorem operowym XIX wieku, a jego twórczość obejmuje kilkanaście dzieł należących do różnych gatunków teatru muzycznego.

Prawykonanie pierwotnej wersji „Halki” w dwóch aktach odbyło się w Wilnie 1 stycznia 1848 roku. W tym estradowym wykonaniu, pozbawionym akcji scenicznej, wzięli udział głównie amatorzy. Jedynym profesjonalnym śpiewakiem był wtedy osiadły w Wilnie włoski baryton Achille Bonoldi.

Publiczność długo oklaskiwała wykonawców

.Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Adrianna Siennicka powiedziała, że placówka ta zainspirowała nawiązanie kontaktów między wydziałami wokalnymi warszawskiego uniwersytetu i konserwatorium w stolicy Włoch.

„Efektem tego jest realizacja wileńskiej „Halki” w Rzymie” – podkreśliła Siennicka i dodała: „Mamy nadzieję, że odbędą się następne wydarzenia zarówno w Rzymie, jak i w Warszawie”.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Sylwia Wysocka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2024