Hymn włoskich maturzystów ma już 40 lat

co Polacy najchętniej zdają na maturze?

Już 40 lat ma włoska piosenka „Notte prima degli esami” (Noc przed egzaminami) Antonello Vendittiego, która co roku towarzyszy maturzystom. We Włoszech, pod patronatem ministerstwa kultury, rozpoczynają się uroczyste obchody jubileuszu utworu, który znają na pamięć kolejne pokolenia.

Maturalny hymn Antonello Vendittiego

.Piosenka ta znalazła się na płycie „Cuore” Vendittiego, wydanej w 1984 roku i od razu odniosła ogromny sukces.

„Noce łez i modlitw, matematyka nigdy nie będzie moim fachem” – to słowa z piosenki, która przed egzaminami maturalnymi rozbrzmiewa we włoskim radiu i telewizji, a także przed szkołami w całym kraju, gdzie zgodnie z tradycją spotykają się maturzyści w wieczór poprzedzający pierwszy egzamin. Podnoszą się na duchu i śpiewają nostalgiczną piosenkę mieszkającego w Rzymie Vendittiego, jednego z najbardziej znanych artystów.

Matury we Włoszech

.Matury we Włoszech rozpoczynają się w tym roku 19 czerwca, a – jak zapowiedziano w resorcie kultury – w najbliższych tygodniach w sposób szczególny przypominany będzie i celebrowany kultowy utwór, który przeszedł do historii piosenki i wzrusza od 40 lat.

Podczas spotkania w ministerstwie 75-letni Venditti opowiedział uczniom dwóch stołecznych liceów o swoim egzaminie dojrzałości: „W noc przed maturą pojechaliśmy z moim przyjacielem samochodem do Florencji, a potem wróciliśmy rześcy do liceum Giulio Cesare na egzamin”.

Zapowiedziany projekt artystyczny „Notte prima degli esami 1984-2024” będzie miał swoją prapremierą w wyjątkowym miejscu: w Arenie w Weronie 19 maja.

Następnie 18 czerwca, a więc w noc przed początkiem matur Venditti zaśpiewa swoją słynną piosenkę i wiele innych przebojów w Termach Karakalli w Rzymie. Koncerty te odbędą się także 19 i 21 czerwca; na wszystkie trzy nie ma już biletów.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Sylwia Wysocka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 maja 2024