Ilu jest katolików na świecie? W rok 13 mln więcej

ilu jest katolików

Z okazji obchodzonego 20 października w Kościele katolickim Dnia Misyjnego, agencja Fides opublikowała najnowsze statystyki, dotyczące tego, ilu jest katolików na świecie. W ciągu roku przybyło ich aż 17 milionów, najwięcej w Azji, Afryce i Oceanii.

Ilu jest katolików na świecie?

.To, ilu jest katolików na świecie monitoruje co rok odpowiednia komórka w Watykanie – agencja Fides. Najnowsze dane dotyczą roku 2022. Według agencji Fides na świecie żyje obecnie 1 389 573 000 katolików, co oznacza aż 13 721 000 więcej, niż na koniec roku 2021. Oznacza to, że wśród ludności świata 17,7 proc. stanowią właśnie katolicy. Coraz więcej osób identyfikujących się z Kościołem katolickim mieszka w Afryce, Azji oraz Oceanii. Liczba wierzących zmniejsza się natomiast szczególnie w Europie i Ameryce Północnej.

Pomimo wzrostu liczby wierzących, zmniejszyła się natomiast liczba księży katolickich Spadek ponownie został odnotowany w Europie (o 2745) i Ameryce (o 164), natomiast znacznie przybyło księży w Afryce (o 1 676) i Azji (o 1 160). Ogólnie na świecie liczba pracujących kapłanów wyniosła na koniec 2022 r. 407 730.

Agencja Fides opublikowała również ujęcie historyczne dla tych danych, obejmujące lata od ostatniego Roku Jubileuszowego, który Kościół obchodził w 2000 r. Widać w nich wyraźnie stały trend rosnący dotyczący liczby katolików na świecie i ich rosnący odsetek wśród ogółu ludzkiej populacji.

Czy Bóg umarł dla współczesnego świata?

.W roku, którego dotyczy najnowsza statystyka liczby katolików odbyła się w Paryżu niezwykła debata intelektualistów, dotycząca zarówno nurtów, jakich śladami podąża współczesny światu Zachodu oraz społeczności z nim związane luźniej. Zapis jej fragmentu ukazał się na łamach „Wszystko co Najważniejsze”. Uczestniczący w niej Pierre MANENT – politolog i folozof, nawiązując do Blaisa Pascala, mówił:

„Gdy przedsiębiorczy Europejczycy zaczęli wykradać skonsternowanemu Kościołowi klucze do Królestwa Bożego, Pascal zaoponował. Jego sprzeciw wynikał nie tyle z przywiązania do dawnych zwyczajów – dokonując odkryć w geometrii i fizyce eksperymentalnej, Pascal miał bowiem swój wkład, i to jako jeden z głównych protagonistów epoki, w nastanie nowego świata – ile z przekonania, że ludzkość, próbując zmienić radykalnie swoją kondycję drogą racjonalizmu geometrycznego, utraci świadomość kondycji kształtowanej dotąd przez chrześcijaństwo. Rodząca się nauka, obiecując ludziom w pewnym sensie nieskończoną władzę, przynieść miała ich zagubienie. Pascal napominał, ale chciał przede wszystkim, aby człowiek zrozumiał swoją prawdziwą kondycję – kondycję istoty myślącej i wolnej, ale której wolność jest krucha i zawodna, a rozum daje się ponosić poza swoje ograniczenia. Owa wymykająca się poznaniu mieszanka wielkości i nędzy, do czego klucz daje chrześcijaństwo.” 

ad, Vatican News/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 października 2024