Powstał komitet w sprawie urządzenia wnętrza odbudowywanej katedry Notre-Dame

Powstał komitet w sprawie urządzenia wnętrza odbudowywanej katedry Notre-Dame

Projekty nowego wnętrza katedry Notre-Dame są od miesięcy przedmiotem burzliwej dyskusji. Ostatnie decyzje arcybiskupa Paryża i francuskich władz wskazują jednak na to, że w katedrze nie pojawią się zarówno nowoczesne witraże jak i podświetlane ławki.

.Arcybiskup Paryża wybrał komitet artystyczny, który ma w najbliższym czasie dwukrotnie dyskutować w sprawie urządzenia wnętrza paryskiej katedry Notre-Dame, odbudowywanej po pożarze z 2019 roku. Konsultacje będą dotyczyły głównie wyposażenia liturgicznego i krzeseł dla wiernych. Konsultacje z komitetem artystycznym zostały rozpoczęte z inicjatywy nowego arcybiskupa Paryża, abp. Laurenta Ulricha, pełniącego tę posługę od kwietnia 2022 roku. 

Nowy komitet do spraw urządzenia wnętrza katedry został powołany 11 października 2022 r. W jego skład wchodzą przedstawiciele diecezji paryskiej, Ministerstwa Kultury, przedsiębiorstwa publicznego odpowiedzialnego za odbudowę katedry Notre-Dame oraz grono specjalistów. 

Komitet ma w najbliższym czasie dwukrotnie zebrać się, aby wybrać artystów, odpowiedzialnych za zaprojektowanie i urządzenie wyposażenia liturgicznego (ołtarza, tabernakulum, ambony i chrzcielnicy) i krzeseł dla wiernych.

Artyści mają zostać wybrany przez komitet spośród kandydatów, którzy przedstawią swoje projekty w lecie 2023 roku, po otrzymaniu pozytywnej opinii Narodowej Komisji ds. dziedzictwa i architektury.

Kilka miesięcy przed nominacją nowego arcybiskupa Paryża, diecezja paryska przedstawiła projekty nowego urządzenia wnętrza katedry Notre-Dame. Przedstawione pomysły wywołały wówczas ożywione dyskusje. Wśród projektów znalazły się m.in.podświetlane ławki, współczesne witraże, projekcje świetlne na murach kaplic czy wprowadzenie do kaplic dzieł sztuki współczesnej.

Obecnie, w trakcie nowych konsultacji, projekty te są już nieaktualne. Narodowa Komisja ds. dziedzictwa i architektury już w grudniu 2021 roku wyraziła negatywną opinię o podświetlanych ławkach, ponieważ montaż systemu oświetlenia, który znalazłby się w krypcie, „uszkodziłby elementy pochodzące z XVIII wieku i sklepienia krypty”.

Nowy arcybiskup ogłosił natomiast, że dyskusje komitetu artystycznego będą miały na celu wybranie nowego artysty, odpowiedzialnego za nowe krzesła dla wiernych. Wyborem tym abp Laurent Ulrich zrezygnował zatem definitywnie z projektu ławek, wywołującego polemikę. Jednocześnie zaznaczył, że urządzenie kaplic „będzie omawiane później”. Podobnie jak wytyczenie trasy zwiedzania milionów turystów, odwiedzających katedrę, tak aby nie przeszkadzało to w sprawowaniu liturgii. 

Ministerstwo Kultury potwierdziło natomiast, że w katedrze Notre-Dame nie będzie współczesnych witraży. Obecnie najlepsi specjaliści zajmują się renowacją witraży ze zniszczonej katedry, decyzja o zachowaniu charakteru miejsca wywołała zatem głównie pozytywne komentarze.

Oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 października 2022