Japonia wzmacnia obronność w ramach G7 – porozumienie Londyn-Tokio

Japonia wzmacnia obronność w ramach G7 – porozumienie Londyn-Tokio

Premierzy Japonii i Wielkiej Brytanii podpisali – negocjowane od maja 2022 r. – porozumienie w zakresie bezpieczeństwa. Zakłada ono, że oba kraje mogą przesyłać wzajemnie swoje siły zbrojne. To pierwsza taka umowa Tokio z krajem europejskim. Japonia wzmacnia obronność ze względu na rosnące napięcia wokół Tajwanu. 

.Porozumienie, nazywane „najważniejszym od ponad stu lat”, wpisuje się w nowe założenia polityki zagranicznej Japonii i Wielkiej Brytanii. Nowe założenia zostały zbudowane w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę oraz na działania Chin na Morzu Wschodniochińskim. Premierzy obu krajów wskazali Chiny jako rosnące „wyzwanie” dla bezpieczeństwa w regionie. 

Rząd Japonii przyznaje, że nie dysponuje obecnie ani technologią, ani infrastrukturą, która pozwoliłaby na obronę przez szybko rozwijającymi się programami militarnymi Chin i Korei Północnej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii uznało porozumienie za „przełomowe” i wskazało, jako „kolejny krok w stronę wolnego i otwartego regionu Indii i Pacyfiku”. W reakcji na zawarte przez Londyn i Tokio porozumienie, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że „region nie jest areną dla gier geopolitycznych”, a Chiny są partnerem do współpracy. 

Zawarty dokument pozwala na stałą współpracę wojskową między Japonią a Wielką Brytanią oraz obecność ich statków i samolotów w kraju partnerskim, bez wymogu każdorazowej zgody Ministerstw Spraw Zagranicznych.

Najdłużej omawianymi punktami nowego porozumienia były kwestie odpowiedzialności karnej wobec żołnierzy stacjonujących w obu krajach. W Japonii za najcięższe przewinienia można zostać skazanym na karę śmierci. Kodeks nie wyklucza zastosowania kary wobec żołnierzy brytyjskich. Podczas porozumienia wypracowano jednak pewne kompromisy.

Japonia zacieśnia współpracę z Wielką Brytanią

.Porozumienie w zakresie bezpieczeństwa to niejedyny, wynegocjowany w ostatnim czasie dokument łączący Japonię i Wielką Brytanię. W grudniu 2022 roku Tokio i Londyn rozpoczęły także współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także współpracę w sektorze półprzewodników. W grudniu 2022 roku oba kraje dołączyły do włoskiego programu lotniczego, związanego z nową generacją myśliwców. To pierwsza tego typu współpraca Japonii z krajem innym niż Stany Zjednoczone.

.Porozumienia te pokazują, że Japonia powoli odchodzi od sztywnej interpretacji powojennej konstytucji, według której (9 art.) kraj wyrzeka się wojny. 

Oprac.: Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2023
Fot.: Gabinet Premiera Japonii