Joe Biden o wzmocnieniu NATO w Europie

Joe Biden o wzmocnieniu NATO w Europie

– Zamierzamy odnowić strategiczną koncepcję NATO i potwierdzić jedność i determinację naszego sojuszu w obronie każdego centymetra terytorium – powiedział prezydent USA Joe BIDEN w czasie drugiego dnia szczytu Sojuszu w Madrycie.

.Podczas przemówienia Joe Biden dodał: „Stany Zjednoczone wzmocnią siły NATO w Europie i odpowiedzą na zmiany w środowisku cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa zbiorowego”. Wskazał też kwestie ważne dla USA podczas szczytu: „odnowienie strategicznej koncepcji NATO, potwierdzenie jedności i determinacji sojuszu w obronie każdego skrawka terytorium”. Prezydent USA Joe Biden o wzmocnieniu NATO w Europie mówił także w kontekście włączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

– Podczas tego szczytu Sojusz powita w swoich strukturach Finlandię i Szwecję. Składając historyczny wniosek o członkostwo kraje te podjęły decyzję o odejściu od tradycyjnej neutralności – powiedział Joe BIDEN. Prezydent dodał, że rozszerzenie terytorium NATO nie tylko zapewni bezpieczeństwo Finlandii i Szwecji, ale także wzmocni Sojusz. Będzie także jednoznacznym sygnałem dla świata, że NATO jest silne i zjednoczone.

Joe Biden o wzmocnieniu NATO w Europie

.Prezydent Stanów Zjednoczonych oświadczył, że amerykańskie siły NATO wzmocnią bezpieczeństwo Europy. Przypomniał, że w tym roku w odpowiedzi na agresję Rosji USA wysłały do Europy dodatkowe 20 tys. jednostek. Obecnie na kontynencie stacjonuje 100 tys. jednostek, jednak zważając na zagrożenie bezpieczeństwa Sojusz będzie dostosowywał rozdysponowanie wojsk.

HISZPANIA – zwiększenie liczby niszczycieli we flocie Marynarki Wojennej USA stacjonującej w bazie morskiej Rota z trzech do czterech lub sześciu;

POLSKA – utworzenie stałego dowództwa V Korpusu Armii USA;

FLANKA WSCHODNIA – wzmocnienie interoperacyjności marynarki wojennej USA;

CAŁA EUROPA – utworzenie dodatkowej brygady rotacyjnej. Liczyć ma ona 3 tys. myśliwców;

RUMUNIA utworzenie brygady bojowej (2 tys. żołnierzy);

WIELKA BRYTANIA – wysłanie dwóch dodatkowych eskadr F-35 i rozmieszczenie dodatkowej obrony powietrznej;

NIEMCY i WŁOCHY – zwiększenie zdolności bojowej.

Zdaniem Joe BIDENA, działania te mają upewnić członków Sojuszu, że „NATO jest gotowe sprostać zagrożeniom ze wszystkich kierunków i w każdej dziedzinie, zarówno na lądzie, jak i na morzu”.

– Udowodnimy, że NATO jest teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Sojusz jest tak samo ważny jak zawsze – spuentował wystąpienie prezydent USA Joe BIDEN.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 czerwca 2022
Fot. U.S. Marine Corps photo by Sgt. Robin Lewis