CPK to przejaw silnych aspiracji rozwojowych Polaków – Karol NAWROCKI na Poznańskim Kongresie Gospodarczym

Karol NAWROCKI - kandydat na prezydenta

W trakcie pierwszego dnia Poznańskiego Kongresu Gospodarczego w jednym z paneli dyskusyjnych uczestniczył prezes Instytutu Pamięć Narodowej Karol NAWROCKI. Dyskusja w której wziął udział polityk dotyczyła przyszłości kraju w zakresie polityczno-społecznym i gospodarczym oraz była zatytułowana „Jaka Polska po 2024 roku?”. Karol NAWROCKI jest wskazywany w sondażach jako jeden z faworytów wyborów prezydenckich w 2025 r.

Karol NAWROCKI – wizja Polski przyszłości

.„My w tej dyskusji jesteśmy w takim balansie pomiędzy przeszłością a przyszłością. Ona wymusza na nas dyskusje o prognozach przyszłości, a odnosi się w pewnej części do przeszłości. Tymczasem tylko w przeszłości mamy odpowiedzi na pytania, ale musimy poprognozować odnośnie przyszłości. Nie ma prawdy przyszłości. Musimy jednak projektować i interesować się tym co będzie w przyszłości” – stwierdził Karol NAWROCKI odpowiadając na pytanie jak widzi Polskę za 10 lat

Prezes Instytutu Pamięci Narodowego odniósł się do sprawy braku odpowiedniego, systemowego rozliczenia 35 lat temu z komunistyczną przeszłością, co przekłada się na dzisiejszą rzeczywistość społeczno-polityczną. W tym kontekście Karol NAWROCKI posłużył się metaforą 35-latka (tyle lat ma III RP) z wadą genetyczną.  Jego zdaniem, „tą wadą genetyczną jest niestety przywiązanie wielu osób także w realiach współczesnego życia publicznego do trendów komunistycznych, czy trendów postkomunistycznych”. Zauważył przy  tym też, iż: „nie przeprowadzono w Polsce głębokiej analizy, ani głębokich procesów lustracyjnych, które wpływają na dzisiejszą rzeczywistość w zakresie choćby systemu sprawiedliwości, czy sądownictwa”

„Kiedy uświadomimy sobie, że w XXI wieku wymaga się od polskich sędziów złożenia samokrytyki, która już w samym zakresie semantycznym odnosi się do czasów komunistycznych, a wobec członków Krajowej Rady Sądowniczej z końca roku 1989 – bo wówczas powstała KRS – i sędziów, którzy przyszli z systemu komunistycznego nie wymagało się złożenia samokrytyki i mogli oni funkcjonować w odradzającym się do wolności i do niepodległości państwie polskim, to zobaczymy, że ten 35-latek jest obciążony wadą genetyczną, która wpływa z jednej strony na wychowanie przyszłych pokoleń Polaków, którzy mogą tracić pewną świadomość edukacyjną, tożsamościową, kto służy wolności, kto służy niepodległości, kto ma kompetencje do tego by budować Europę i świat w XXI wieku” – mówił kontynuując kwestie problemu w polskiej politycznej codzienności braku rozliczenia się z komunistyczną przeszłością.

W przekonaniu Karola NAWROCKIEGO po 35 latach po upadku komunizmu wśród większości polskiego społeczeństwa są silne aspiracje rozwojowe, co przejawia się poparciem dla takich projektów jak Centralny Port Komunikacyjny. „Ten 35-latek znajduje się też w sytuacji, iż nie jest już w kawalerce, czy dwupokojowym mieszkaniu na socrealistycznym osiedlu w jednym z dużych polskich miast. Tylko ten 35-latek siedzi dzisiaj w swoim apartamencie – takiej analogii użyłbym do Polski – ma swoje aspiracje, chce zmieniać świat, chce angażować się w rzeczy wielkie, a wmawia mu się niemal każdego dnia i na wielu polach, z czego najlepszym przykładem w tym kontekście jest Centralny Port Komunikacyjny, że powinien ze swojego apartamentu niemal nie wychodzić i właściwie swoich aspiracji poza tym miejscem zamieszkania nie realizować”.

Polski rozwój to niekończąca się historia

Karol NAWROCKI mówił następnie: „Chciałbym wszystkich Państwa przekonać, że dwudziestoletnia II Rzeczpospolita, która była w 1918 r. niemowlakiem, która urodziła się ze 123 lat niewoli Polaków i zaborów, która była w stałym konflikcie wojennym i zbrojnym o swoje granice i pokonała Sowietów w roku 1920, w ciągu 20 lat podjęła się chociażby inwestycji portu w Gdyni. Gdy Eugeniusz Kwiatkowski do tej inwestycji przystępował, to niemieliśmy ani floty handlowej, ani floty rybackiej, a on był upartym wizjonerem, który uznał, że taki port powinien powstać. Ta młoda Rzeczpospolita zbudowała też Centralny Okręg Przemysłowy w ciągu dwudziestu lat”.

Karol NAWROCKI jest przekonany, iż CPK to wielka szansa rozwojowa dla Polski. „I tu pojawia nam się analogia do teraźniejszości i przyszłości. Dzisiaj Wam, młodym Polakom, wmawia się, że w 2024 r. ten 35-letni człowiek nie jest gotowy do tego, aby podjąć się inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny i wyrównać pewne zapóźnienia Polski także w systemie dróg kolejowych oraz wzbudzić Wasze aspiracje do tego, abyśmy żyli naprawdę w kraju pełnym potencjału, który moglibyśmy wykorzystać, więc to jest ta analogia pomiędzy przeszłością a przyszłością”.

Prezes IPN zauważył, iż kluczem do bezpieczeństwa Polski jest jej trwałe zamocowanie w NATO, UE oraz systemie zachodnich organizacji międzynarodowych, z jednoczesną troską o polską tożsamość narodową i suwerenność. „Jest pewien rodzaj człowieka, osoby życia publicznego, która jest gotowa w zwinności reagować na zmieniającą się rzeczywistość i myślę, że taki będzie świat po roku 2024. Musimy odejść oczywiście do myślenia w infrastrukturze powiązań ekonomicznych, bezpieczeństwa, sojuszy bilateralnych i sojuszy międzynarodowych. Przy głębokim zachowaniu tożsamości i niezależności państwa polskiego, przy naszym przywiązaniu do pełnej niepodległości zachowanie autarkicznego modelu funkcjonowania każdego państwa na świecie w obliczu aktualnej sytuacji jest oczywiście niemożliwe. Jesteśmy częścią infrastruktury bezpieczeństwa międzynarodowego, ekonomicznego, która ma swój zakres nie tylko w Europie i na świecie, ale również w zachowaniu naszej tożsamości i niepodległości, czy niezależności w podejmowaniu decyzji. To wszystko jest konieczne w przystosowywaniu się do zmieniającego się świata” – mówił Karol NAWROCKI.

„To są kwestie technologiczne i kwestie sztucznej inteligencji, które niosą ze sobą konkretne zagrożenia. Przyszła Polska potrzebuje świadomego zarządzenia i przygotowania legislacji dla drastycznego postępu nowych technologii, który jest częścią naszego bezpieczeństwa. Dziś sztuczna inteligencja zaczyna decydować o naszej przyszłości, o miejscach pracy i o kondycji ekonomicznej i finansowej. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę przełomowego momentu rozwoju nowych technologii w zakresie wojskowym, ekonomicznym, produkcyjnym, to możemy stanąć w obliczu kolejnego kryzysu. To się stanie za 10 albo 15 lat, ale dzisiaj o tym powinniśmy myśleć” – stwierdził prezes IPN.   

Poznański Kongres Gospodarczy – największa impreza gospodarcza zachodniej Polski

.Poznański Kongres Gospodarczy to unikalne wydarzenie organizowane w sercu Wielkopolski, stanowiące platformę do debaty nad kluczowymi wyzwaniami i perspektywami dla gospodarki oraz społeczeństwa w regionie, Polsce i na świecie. Jest to największa bezpłatna impreza gospodarcza zachodniej Polski, która odbywa się corocznie i przyciąga tysiące uczestników z różnych sektorów gospodarki.

Poprzednie edycje Poznańskiego Kongresu Gospodarczego przyciągnęły szerokie grono uczestników, partnerów i panelistów, co świadczy o potrzebie tego rodzaju wydarzenia. Program Kongresu obejmuje zróżnicowane tematy, takie jak bezpieczeństwo energetyczne, rola Polski na arenie międzynarodowej, zrównoważony rozwój, innowacje oraz przyszłość Unii Europejskiej i NATO, a także lokalne kwestie związane z przyszłością Poznania i Wielkopolski po wyborach samorządowych.

Jednym z ważniejszych tematów tegorocznego Poznańskiego Kongresu Gospodarczego były kwestie rozwojowe i inwestycyjne – decydujące także o tym, jaka będzie przyszłość Polski. Poznański Kongres Gospodarczy odbywał się na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi 2025 r.

Kim jest Karol NAWROCKI?

Karol NAWROCKI jest uznanym historykiem, menedżerem polskiej pamięci. W latach 2017-2021 kierował Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wcześniej był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2021 r. pracuje w centrali IPN, początkowo jako wiceprezes, następnie jako prezes. Nie należy do partii politycznej.

To podczas jego prezesury w Instytucie Pamięci Narodowej zintensyfikowano prace na rzecz poszukiwań i godnego upamiętniania polskich bohaterów narodowych. Sporo działań w tym zakresie prowadził IPN w jego kadencji z wsparciem prezydenta Andrzeja Dudy. Uruchomił też kolejne centra edukacji historycznych IPN „Przystanek Historia” w kolejnych polskich miastach. Za sprawą antykomunistycznych, antysowieckich działań w przestrzeni publicznych, znalazł się na liście czterech Polaków wskazanych jako osobiści wrogowie Władimira Putina. W związku z tą sprawą korzystał także przez pewien czas z ochrony w trakcie wystąpień publicznych.

W swoich zainteresowaniach historycznych skupia się na aktywności polskich antykomunistów oraz przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80.

W sondażach przed wyborami prezydenckimi w 2025 r., które odbędą się najprawdopodobniej 18 maja 2025 r. (pierwsza tura) i 1 czerwca 2025 r. (druga tura), Karol NAWROCKI z wynikami ponad 34 proc. wskazywany jest jako jeden z faworytów. Ostateczną decyzję co do kandydata startującego w wyborach prezydenckich 2025 r. z wsparciem PiS podejmie Komitet Prawa i Sprawiedliwości.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 listopada 2024