Karol Nawrocki jest Trumpistą [Włoskie media]

Wynik wyborów prezydenckich w Polsce to zapowiedź „trudnej koabitacji” Karola Nawrockiego z rządem Donalda Tuska i groźba „paraliżu systemu politycznego” – twierdzą włoskie media. Jak zaznaczają gazety w poniedziałek, wybory potwierdziły głębokie podziały w społeczeństwie.
Karol Nawrocki jest Trumpistą
.Włoskie media komentują wybory w Polsce. Jak pisze „La Repubblica”, Karol Nawrocki wygrał z Rafałem Trzaskowskim o „włos”; nazywa prezydenta elekta „trumpistą”. W relacji z Warszawy dziennik pisze: „Były bokser, były chuligan wychowany w Gdańsku, legendarnym mieście portowym, w którym rozpoczęła się rewolta przeciwko komunizmowi, będzie nowym prezydentem Polski”.
„Tym razem rekordowa frekwencja podczas wyborów prezydenckich – 71,63 proc. – nie faworyzowała umiarkowanego kandydata. Dwa lata temu tłumy Polaków, którzy udali się do lokali wyborczych, zdołały natomiast położyć kres ośmiu latom autokracji i doprowadziły do wyboru centrowego premiera Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej. Wczoraj mobilizacja była po stronie prawicy” – czytamy na łamach rzymskiej gazety.
Dziennik zauważa również: „Z analizy danych jasno wynika, że 87 procent wyborców trzeciej głównej partii, prawicowej Konfederacji, siły politycznej Sławomira Mentzena wybrało Karola Nawrockiego. A nie było to przesądzone”. „La Repubblica” odnotowuje także, że wśród Polaków głosujących poza granicami kraju, z wyjątkiem USA, wygrał Rafał Trzaskowski.
„Corriere della Sera” nazywa Nawrockiego „suwerenistą”
Największy włoski dziennik „Corriere della Sera” nazywa Karola Nawrockiego „suwerenistą” i dodaje, że „były bokser pokonał o włos proeuropejskiego rywala”. Jak zaznacza, przeciwnik aborcji przezwyciężył „skandale” i stawiane mu zarzuty.
„La Stampa” przedstawia prezydenta elekta jako „nacjonalistę” i stwierdza: „Polska wybrała nie tylko nowego szefa państwa na pięć najbliższych lat, ale także przyszłość tego kraju i jego rolę w Europie i na świecie”. Turyński dziennik dodaje, że doszło do konfrontacji dwóch przeciwnych wizji. Zauważa, że wybór Trzaskowskiego „przywróciłby Polskę na tory europejskich wartości” po latach, gdy prezydent Andrzej Duda „lekceważył krytykę i negatywne wyroki europejskich trybunałów”.
„Historyk Nawrocki patrzy w innym kierunku: widzi Polskę bezpieczną, silną i ambitną i przede wszystkim dumną ze swojej historii i chrześcijańskiej tradycji. Ten suwerenista nie kryje swojej rezerwy wobec Brukseli, podczas gdy patrzy z wieloma nadziejami, również w związku z wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem, na Stany Zjednoczone Donalda Trumpa” – podsumowuje „La Stampa”.
„Il Giornale” zwraca uwagę na niewiadomą, jaką będzie koabitacja nowego prezydenta z rządem Tuska. Jak ocenia, zwycięstwo Nawrockiego to „bardzo ciężki cios” dla rządu. Zauważa również, że istnieje „ryzyko paraliżu polskiego systemu politycznego” z powodu prawa prezydenta do wetowania ustaw. „Wygrywa także amerykański prezydent Donald Trump, który od dawna popiera PiS i chce wywołać pęknięcie w łonie Europy poprzez populistyczny przełom” – ocenia prorządowy włoski dziennik. Według autora komentarza nie jest przypadkiem to, że kilka dni temu ministra bezpieczeństwa krajowego USA Kristi Noem „wezwała naród polski do głosowania na Karola Nawrockiego„.
„Obecnie Amerykanie mają 10 tysięcy żołnierzy na terytorium Polski, a sama Noem dała do zrozumienia, że zwycięstwo kandydata suwerenisty wzmocniłoby więzy między Warszawą a Waszyngtonem” – dodaje.
Włoskie media twierdzą, że walka toczyła się o każdy głos
.Informacyjna stacja telewizyjna Sky Tg24 podkreśliła relacjonując wybory w Polsce: „Walka toczyła się o każdy głos”. Jak poinformowała, wybory potwierdziły „głębokie podziały w Polsce, kluczowym państwie na wschodzie NATO i Unii Europejskiej”.
„Przy tym rezultacie prawdopodobne jest to, że kraj na czele z nowym przywódcą, popieranym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, będzie zmierzać w bardziej nacjonalistycznym kierunku” – stwierdza „Il Giornale”.
Nie tylko włoskie media komentują wybory w Polsce. Warto odnotować gratulacje, napisane przez przez premier Włoch Giorgię Meloni nowo wybranemu prezydentowi. W swoim wpisie opublikowanym na platformie X szefowa włoskiego rządu napisała: „Congratulazioni a @NawrockiKn per la sua elezione a Presidente della Repubblica di Polonia. Auguri per il suo mandato alla guida di una Nazione con la quale condividiamo valori comuni e solidi rapporti di collaborazione, nonché di storica amicizia. Buon lavoro 🇮🇹🇵🇱”.
Gratulacje te zostały odebrane jako wyraźny sygnał politycznego uznania i gotowości do pogłębiania relacji między Rzymem a Warszawą. Premier Giorgia Meloni podkreśliła nie tylko wspólnotę wartości łączącą oba kraje, ale też trwałość i głębię współpracy dwustronnej, na którą składają się zarówno kontakty polityczne, jak i więzi historyczne oraz kulturowe. Z perspektywy włoskich komentatorów, słowa włoskiej premier to nie tylko gest protokolarny, ale wyraz dążenia do utrzymania i rozwoju strategicznego partnerstwa z Polską w kontekście obecnych wyzwań europejskich i międzynarodowych.
Sylwia Wysocka/PAP/MK