Katalin NOVÁK nową prezydent Węgier

Katalin NOVÁK nową prezydent Węgier

Katalin NOVÁK nową prezydent Węgier. Kandydatka rządzącej na Węgrzech partii Fidesz została w czwartek wybrana przez parlament na stanowisko prezydent kraju.

Węgierski parlament wybrał deputowaną partii Fidesz Katalin Novák na pierwszą kobietę-prezydent kraju. NOVÁK, była minister bez teki ds. rodzin uzyskała 137 z oddanych 188 ważnych głosów. Głosowanie wymagało większości 2/3 głosów. Na kandydata zjednoczonej opozycji ekonomistę Petera Ronę oddano 51 głosów.

W przemówieniu przed głosowaniem Novák, zapowiedziała, że ​​będzie bronić konstytucji opracowanej i zatwierdzonej przez Fidesz. W uwagach opublikowanych przez państwową agencję informacyjną MTI, Novák powiedziała, że ​​jedną z jej pierwszych podróży będzie do stolicy Polski, Warszawy. NOVÁK obejmie stanowisko prezydenta 10 maja.

Ryc. Fabien Clairefond

Katalin NOVÁK, która do zjazdu Fideszu w listopadzie była też wiceprzewodniczącą tej partii, ma 44 lata i jest matką trojga dzieci. Rozpoczęła karierę polityczną dopiero w 2001 roku (podczas pierwszego rządu Orbána) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie specjalizowała się w sprawach europejskich. W 2010 roku została radcą ministerialnym, a dwa lata później została szefową gabinetu Ministerstwa Zasobów Ludzkich (EMMI). W 2014 roku została sekretarzem stanu ds. rodziny i młodzieży, a w październiku 2020 roku ministrem rodziny. W latach 2017-2021 była także jednym z wiceprezesów Fideszu.

NOVÁK ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Ekonomiczno-Administracyjnym w Budapeszcie, studiowała również prawo na Uniwersytecie w Segedynie i Uniwersytecie Paryskim. Była stypendystką Instytutu Nauk Politycznych na wydziale stosunków międzynarodowych. Zna biegle angielski, francuski i niemiecki, posługuje się też hiszpańskim.

Stanowisko prezydenta Węgier zajmuje od 2012 r. Janos Ader, który był współzałożycielem Fideszu. Ader ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie i był pracownikiem Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu, a od roku 2002 do 2003 – prezesem Fideszu. W roku 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego.

Na Węgrzech prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencję przez parlament i pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 marca 2022