Katedra Notre Dame – znamy datę otwarcia

Notre Dame

8 grudnia 2024 roku, po letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu, ma zostać otwarta katedra Notre Dame, zniszczona w 2019 roku przez pożar – powiadomił francuski dziennik „Le Figaro”. W piątek 8 grudnia 2023 plac budowy odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron.

Odbudowa katedry Notre Dame

.Celem wizyty głowy państwa było sprawdzenie postępów prac rekonstrukcyjnych, a także oddanie hołdu gen. Jean-Louis Georgelinowi, który nadzorował odbudowę katedry do czasu tragicznej śmierci w sierpniu 2023.

„Nazwisko generała zostanie wyryte w drewnie iglicy, aby podkreślić decydującą rolę, jaką ten wielki sługa państwa odegrał w zarządzaniu placem budowy” – poinformował Pałac Elizejski.

Pod koniec listopada 2023 rekonstruktorzy Notre Dame zamontowali 96-metrową iglicę na dachu świątyni. Swój pierwotny kształt iglica, którą w XIX w. zaprojektował architekt Eugene Emmanuel Viollet-le-Duc, odzyska przed świętami Bożego Narodzenia. Na razie nowa konstrukcja, identyczna z pierwowzorem, pokryta jest rusztowaniami.

Nowa Notre Dame

.Na iglicę powróci 16 posągów, przechowywanych obecnie w muzeum Cite de l’Architecture et du Patrimoine, a także kogucik. Są to elementy uratowane z pożaru, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku i doprowadził do zawalenia się iglicy.

W trakcie prac rekonstrukcyjnych doszło do zmiany koordynatora. W połowie sierpnia podczas samotnej wędrówki w Pirenejach zginął emerytowany generał Jean-Louis Georgelin, któremu w 2020 roku Macron powierzył funkcję kierownika odbudowy katedry.

Na początku września Macron przekazał obowiązki koordynatora bliskiemu współpracownikowi gen. Georgelina, Philippe’owi Jostowi.

Przed pożarem katedra Notre Dame de Paris gościła średnio 12 mln turystów w ciągu roku. Odbyło się w niej 2,5 tys. nabożeństw i 150 koncertów.

Płonąca iglica

.Pożar katedry Notre Dame wybuchł w kwietniu 2019 roku. Tak wspomina te wydarzenia Éric ZEMMOUR, francuski pisarz, felietonista: „wstrzymuję oddech i ukradkiem ocieram łzy. Opanowuje mnie wzruszenie. Stoję jak wryty przed telewizorem, kontemplując płonącą iglicę katedry Notre-Dame. Moja reakcja nie jest odosobniona. Miliony ludzi we Francji i na świecie doświadczają tego samego stuporu, tego samego niedowierzania, tak samo ocierają łzy” – relacjonuje.

Dalej pisarz wspomina o wybitnym francuskim artyście. „Kontemplując płonącą iglicę Notre-Dame, myślę jak wszyscy o Victorze Hugo. Gdy w latach 30. xix wieku zainicjował akcję ratowania katedry, groziła jej kompletna ruina. Iglica wzniesiona w xiii wieku została rozebrana w czasie rewolucji. Ludwik Filip, Mérimée, Viollet-le-Duc usłyszą wołanie pisarza. Hugo pisze i przekonuje: Każda budowla ma dwa aspekty: przeznaczenie i piękno. O przeznaczeniu decyduje właściciel, ale piękno należy do wszystkich. Bezprawiem jest więc pozwolić na jej zniszczenie” – pisze Éric Zemmour.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 grudnia 2023