Kim jest Shigeru Ishiba - nowy premier Japonii?

Rządząca Japonią Partia Liberalno-Demokratyczna wybrała swojego nowego przewodniczącego, będącego również premierem kraju. Jest nim Shigeru Ishiba, były minister obrony narodowej.

Były minister obrony, japoński nacjonalista, doświadczony polityk – Shigeru Ishiba

.Ishiba pokonał ministra bezpieczeństwa gospodarczego Sanae Takaichi, który po pierwszej turze głosowania był typowany jako prawdopodobny zwycięzca, zdobywając 181 z 735 głosów. W drugiej turze były minister obrony zyskał jednak 215 głosów, pokonując tym samym Takaichiego, która dostała 194 głosy.

Ishiba urodził się 4 lutego 1957 r. w dzielnicy Chiyoda w Tokio. Ojciec Jirō Ishiba był urzędnikiem rządowym, pełniącym wówczas funkcję wiceministra budownictwa. Jego matka była zaś nauczycielką i wnuczką chrześcijańskiego pastora Michitomo Kanamori.

W młodości studiował prawo na Keio University w Tokio, a po ukończeniu studiów w 1979 r. rozpoczął pracę w Mitsui Bank. Opuścił ją jednak, namówiony do kariery politycznej przez byłego premiera Kakueigo Tanake. Dołączył do jednej z frakcji Partii Liberalno-Demokratycznej, z ramienia której kandydował i został wybrany do Izby Reprezentantów. Tym samym, 29letni Shigeru Ishiba stał się najmłodszym członkiem tejże Izby.

Początkowo skupiał się na kwestia agrokultury, ale jak sam wspominał, wybuch I Wojny w Zatoce Perskiej oraz wizyta w Korei Północnej sprawiły, że zaczął interesować się kwestią obronności.

W 1993 roku na parę lat opuścił Partie Liberalno-Demokratyczną, dołączając do nowo powstałej koalicji Partia Odnowienia Japonii. Te zróżnicowane pod względem ideologii ugrupowanie szybko rozpadło się pod wpływem wewnętrznych sporów, a Shigeru Ishiba powrócił do PLD.

Ishiba został mianowany ministrem obrony w gabinecie premiera Yasuo Fukudy 26 września 2007 roku, i piastował to stanowisko do sierpnia 2008 r. Zasłynął wtedy przede wszystkim z racji tego, że był dwóch osób w rządzie Fukudy, które wyraziły wiarę w istnienie UFO.

Przez następne lata wielokrotnie próbował zwyciężyć w wewnętrznych wyborach Partii Liberalno-Demokratycznej, za każdym razem przegrywając rywalizacje z Shinzō Abe.

Shigeru Ishiba jest członkiem skrajnie nacjonalistycznego ruchu Nippon Kaigi – największej pozarządowej organizacji promującej japoński nacjonalizm, militaryzm oraz monarchizm.

Japonia szuka swojej drogi w zmieniającej się rzeczywistości

.W grudniu 2022 roku premier Fumio Kishida pozwolił na zwiększenie górnego limitu lat pracy reaktorów nuklearnych do 60 i wymianę starzejących się instalacji na nowe. To ogromna zmiana, sygnalizująca powrót do strategii rządowych sprzed katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Administracja Kishidy tłumaczy, że zamierza „maksymalnie wykorzystać” potencjał jądrowy starych elektrowni atomowych, nielicznych, które nie zostały zamknięte po 2011 roku z powodu nowych zasad bezpieczeństwa.

Atak Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na agresora wstrząsnęły japońskimi rynkami, wywołując uzasadniony niepokój. Japonia jest uboga w surowce naturalne i importuje ponad 90 proc. swojego zapotrzebowania – najwięcej wśród krajów grupy G7. Zakłócenie łańcuchów dostaw sprawiło, że japoński rząd stara się wrócić do starych strategii energetycznych opartych na elektrowniach atomowych.

„Kwestia energii jądrowej jest jednym z tematów najbardziej dzielących społeczeństwo. Od 1945 roku Japonia kreuje się na jedyną ofiarę bombardowań atomowych na świecie, nie chcąc zauważyć tysięcy koreańskich ofiar, które przymusowo pracowały w Hiroszimie i Nagasaki. Atom i jego wykorzystanie ściąga najwięcej protestujących na ulice japońskich miast. Po inwazji Rosji na Ukrainę po raz pierwszy od ponad dekady japońska opinia publiczna ponownie skłania się ku zwiększeniu wykorzystania energii atomowej. Pod koniec marca 2022 roku Nikkei opublikowała wyniki badań opinii publicznej, w których aż 53 proc. pytanych zgodziło się na ponowne uruchomienie reaktorów pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa. 38 proc. badanych było temu przeciwnych” – pisze na łamach Wszystko co Najwazniejsze Agnieszka PAWNIK.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 września 2024