Ukraina powołuje kobiety do wojska

kobiety do wojska

Od 1 października 2023 r. ukraińskie kobiety z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym będą musiały zarejestrować się do służby wojskowej. Kobiety do wojska trafią jednak pod pewnymi warunkami.

Kobiety do wojska – kogo obejmie mobilizacja

.Ustawę o dobrowolnej rejestracji wojskowej kobiet i obowiązkowej rejestracji kobiet posiadających specjalizację lub zawód związany z działalnością medyczną Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła jeszcze w październiku 2022 roku. Ministerstwo obrony Ukrainy odroczyło przyjęcie kobiet do rejestracji wojskowej do 1 października 2023 roku. Obecnie obowiązek będzie dotyczył wszystkich kobiet związanych jakkolwiek z medycyną, oprócz lekarek także pielęgniarek, dentystek, położnych, farmaceutek i t.d. w wieku od 18 do 60 lat.

Objęte ustawą medyczki ukraińskie muszą zgłosić się do terytorialnych centrów rekrutacyjnych, gdzie przejdą wszystkie niezbędne procedury. Ukrainki zarejestrowane w wojsku mogą zostać powołane do służby wojskowej lub zaangażowane do wykonywania prac mających na celu zapewnienie obrony państwa w czasie wojny. Takie kobiety pełnią służbę wojskową na równi z mężczyznami.

Ograniczone prawo do wyjazdu

.”Po zarejestrowaniu uzyskają status osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, a jako takie będą mogły podróżować za granicę tylko w sposób przewidziany dla osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Oznacza to, że będą mogły wyjechać tylko z określonymi dokumentami. Jeśli nie będą miały takiej zgody to podobnie jak wszyscy mężczyźnie w Ukrainie – nie będą mogły wyjeżdżać” – powiedział Fedir Wenisławski z komitetu bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej Ukrainy, w komentarzu dla RBC-Ukraina.

Dodał również, że wszystkie inne kobiety, które mają wykształcenie związane z wojskowością mogą zarejestrować się w wojsku dobrowolnie od tego samego dnia. Obecnie nie ma planów rozszerzenia listy specjalności dla kobiet do obowiązkowej rejestracji.

Kto nie podlega mobilizacji

.Zwolnione z obowiązku rejestracji będą m.in. te kobiety – medyczki, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względów zdrowotnych, kobiety w ciąży, przebywające na urlopie macierzyńskim. Ponadto spośród kobiet już powołanych do wojska ze służby zostaną zwolnione te, które zajdą w ciążę i zostanie im przydzielony urlop macierzyński co najmniej 3-letni. Medyczki ukraińskie otrzymają także odroczenie, jeśli samotnie wychowują dzieci, mają pod opieką więcej niż troje małoletnich dzieci, wychowują dziecko niepełnosprawne lub jeśli ich mąż służy w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie kobiety-ochotniczki w wojsku

.O doświadczeniach Ukrainek w wojsku pisała na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisarka ukraińska, dyrektorka Instytutu Ukraińskiego w Londynie Olesya KHROMEYCHUK. Autorka wspominała swój wywiad z pewną żołnierką-Ukrainką. Pytana, czy będąc w wojsku, doświadczyła kiedykolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, odpowiedziała: „Na początku żołnierze traktują cię jak kobietę, ale kiedy udowodnisz im, że jesteś żołnierzem, zaczynają traktować cię na równi z innymi”.

“Kobieta musi udowodnić, że jest politykiem, naukowcem, pisarzem, historykiem czy żołnierzem, zanim będzie postrzegana jako równa mężczyźnie. Innymi słowy, aby kobieta była traktowana poważnie, jej umiejętności i wiedza muszą być wtłoczone w rozpoznawalną formę stworzoną przez mężczyzn i dla mężczyzn. Kobiety, które od tej normy odstają, nie są wiarygodne” – pisze Olesya KHROMEYCHUK w tekście “Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy”.

WH/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 września 2023
Fot. ZN.UA