Koloseum coraz częściej pada ofiarą wandali

Koloseum

Co najmniej kilkanaście poważnych aktów wandalizmu i chuligaństwa zanotowano w ostatnich latach w rzymskim Koloseum. Listę największych wykroczeń przypomniano po tym, gdy 17-letni turysta z Niemiec wyrył napis na murze, w wyniku czego oderwał się jego fragment. Kilka dni wcześniej 17-latka ze Szwajcarii zostawiła swoje inicjały. Kara za wyrządzenie szkód w antycznym zabytku to od 2 do 5 lat więzienia i do 15 tys. euro grzywny.

Symbol Rzymu

.W czerwcu mieszkający w Wielkiej Brytanii młody Bułgar wyrył kluczem imiona swoje i narzeczonej. Kiedy został zidentyfikowany, przeprosił i tłumaczył, że nie wiedział, że Koloseum jest takie stary.

Sprawcom tych trzech czynów grożą wysokie kary. Nastolatków od razu zaprowadzono na posterunki karabinierów, gdzie zostali spisani. Jak się zauważa, zwiedzali starożytny amfiteatr Flawiuszów z osobami dorosłymi, ale mimo to dopuścili się aktów wandalizmu.

Włoskie media po trzech incydentach w krótkim czasie podkreślają, że chuligańskie zachowania, a także próby kradzieży fragmentów murów nasilają się.

Koloseum, symbol Rzymu, odwiedzane przez prawie 6 milionów osób rocznie coraz bardziej wydaje się ziemią niczyją – zaznaczył portal Roma Today.

Przypomniał całą serię incydentów, w tym graffiti na murze wykonane farbą w sprayu, wtargnięcia na teren zabytku po jego zamknięciu, kradzież kawałków muru rzez czterech 15-latków z Kanady.

Koloseum i akty wandalizmu

.W 2014 roku rosyjski turysta wyrył ogromną literę K na murze. Został zatrzymany; wymierzono mu rekordowo wysoką karę 20 tysięcy euro oraz trzech miesięcy aresztu.

Sprawcami różnych czynów byli obywatele Libanu, Bułgarii, Brazylii, Edwadoru, USA, a także Polak. We wrześniu 2020 roku polski turysta puścił drona nad Koloseum. Maszyna spadła na schody amfiteatru i rozbiła się, ale nie wyrządziła szkód ludziom i zabytkowi.

W 2021 roku dwóch Amerykanów weszło na teren zamkniętego amfiteatru. Dotarli na drugi poziom, gdzie chcieli wypić piwo. Otrzymali grzywny po 800 euro.

Wielu wandali pozostaje bezkarnych i ucieka wymykając się monitoringowi, bo nie wszędzie są zamontowane kamery.

W mediach podkreśla się, że skutecznym narzędziem w walce z tą plagą jest telefon w ręce zwiedzających, bo można nagrać zabroniony czyn, co pomoże w identyfikacji sprawców; tak było w ostatnich przypadkach.

Kultura i codzienność

.Profesor zwyczajny nauk humanistycznych i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GLIŃSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Dlaczego kultura i rozwój przemysłu kreatywnego są tak istotne dla innowacyjności? Pierwsza nasuwająca się odpowiedź odnosi się do umiejętności twórczych, które rozwijają się w obszarze kultury i sztuki. Ludzie stają się bardziej kreatywni, bardziej elastyczni. Ale to nie wszystko. Wydaje się, że obszar kultury i sztuki, ale także dziedzictwa narodowego daje coś więcej. To są nie tylko kwestie kreatywności, otwartości na nowe treści. To są nie tylko kwestie edukacji w zakresie kultury — to wszystko jest niezbywalnym warunkiem innowacyjności. Ale to jest także odwaga w kreatywności, odwaga w przełamywaniu barier, to są też prowokacje, które należą do obszaru sztuki i kultury, a umiejętności, zdobywane także poprzez prowokowanie, przydają się później również w obszarze innowacyjności i budowania innowacyjnej gospodarki. To są też umiejętności elastycznego podejścia do rozwiązywania problemów, poszukiwań, które nazwałbym poszukiwaniami aksjologicznymi”.

„Kultura według definicji teoretyków jest przede wszystkim dziedziczeniem wartości. Bez takiego szerokiego podejścia i zrozumienia nie ma innowacyjności. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiedzialne państwo wspierało rozwój kultury i sztuki. Nie tylko bezpośrednio, poprzez programy dotacyjne, ale także poprzez stwarzanie pola dla spontanicznej kreatywności oddolnej w dziedzinie kultury i sztuki, dla myślenia o wartościach wynikających z dziedzictwa kulturowego, narodowego. Bo bez tego — rozwoju innowacyjnego na świecie i w Polsce po prostu nie ma” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI w tekście „Społeczeństwo bez tożsamości i pamięci nie sięgnie gwiazd„.

PAP/Sylwia Wysocka/WszytskocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lipca 2023