Kraków jest kobietą - Łukasz Gibała

Kraków jest kobietą Łukasz Gibała wybory krakowskie

Bezpartyjny kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała przypomniał, że jego zdaniem Kraków to miasto dla wszystkich. Podkreślił, że jest „sojusznikiem kobiet i chce im oddawać głos”, tak aby był to głos był lepiej słyszalny. Kraków jest kobietą.

Kobiety mają powody, aby głosować na Łukasza Gibałę

.”Od lat jestem sojusznikiem kobiet i to im chcę oddawać głos. Przyszły prezydent powinien realizować ich postulaty wspólnie z nimi” – powiedział Łukasz Gibała na konferencji prasowej w czwartek w parku im. W. Szymborskiej. Jak przekonywał, „Kraków to miasto dla wszystkich, powinien być miastem równych szans”.

Panie popierające Łukasza Gibałę zaprezentowały postulaty. Jak oceniły, w Urzędzie Miasta Krakowa istnieje tzw. luka płacowa, czyli różnica w zarobkach między kobietami i mężczyznami. „Ta sytuacja musi ulec zmianie – urząd miasta musi być uczciwym i sprawiedliwym pracodawcą dla wszystkich. Pracownice i pracownicy muszą otrzymywać takie samo wynagrodzenie za taką samą pracę” – powiedział Renata Ropska ze stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

Z kolei posłanka Razem Daria Gosek-Popiołek zwróciła uwagę na deklarację radnych Krakowa dla Mieszkańców i Łukasza Gibały o podtrzymaniu miejskiego programu dla par borykających się z problemem niepłodności. „Miasto nie powinno wycofywać się z raz podjętych zobowiązań wobec swoich mieszkanek i mieszkańców” – oceniła.

Program „Krakowa dla Mieszkańców” współtworzyły kobiety

.Współliderka Krakowa dla Mieszkańców Adrianna Siudy zapowiedziała wprowadzenie w krakowskich szkołach zajęć z edukacji emocjonalnej i warsztatów z porozumienia bez przemocy. „Chcemy, żeby krakowianie i krakowianki od najmłodszych lat uczyli się rozumieć swoje emocje, żeby budowali asertywność i pewność siebie, a także umieli reagować w sytuacjach przemocowych” – zaznaczyła.

Radna elekt Aleksandra Owca z partii Razem, wybrana z list Krakowa dla Mieszkańców, proponowała szereg postulatów dotyczący profilaktyki zdrowotnej. „Niemal każda z nas słyszała w gabinetach ginekologicznych, że „ma boleć”, czy że „taka nasza uroda”, a kobiety i osoby pod opieką ginekologiczną wciąż bardzo często mają problem z uzyskaniem na przykład diagnozy i leczenia endometriozy. Wiele z nich wciąż spędza długie lata w bólu, nie wiedząc, co im dolega” – mówiła Owca.

Zgodnie z zapowiedziami współpracowników Łukasza Gibały, szybsze wykrycie endometriozy będzie możliwe dzięki powstaniu całodobowego Punktu Profilaktyki Intymnej. Będzie to miejsce, gdzie o każdej porze dnia i nocy można uzyskać poradę ginekologa i urologa, a także wykonać podstawowe badania.

Słuch społeczny ważniejszy niż partyjne nominacje

.Radna elekt Krakowa dla Mieszkańców Eliza Dydyńska-Czesak zwróciła uwagę na opiekę w żłobkach, dzięki której kobiety mogą szybciej wrócić do pracy. Jak przypomniała, w programie Gibały jest deklaracja, że za jego prezydentury miasto utworzy 20 nowych samorządowych żłobków do 2028 r.

W najbliższą niedzielę radny, przedsiębiorca, aktywista miejski Łukasz Gibała walczy o prezydenturę Krakowa w II turze wyborów. Jego konkurentem jest polityk Platformy Obywatelskiej, wskazany przez tą partię, Aleksander Miszalski.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 kwietnia 2024