Kraków ważnym ośrodkiem globalnej branży IT

branża IT Kraków firmy informatyczne w Krakowie programiści nowe technologie w Krakowie Kraków w czołówce

Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT – wskazuje raport o rynku IT w stolicy Małopolski. Firmy z tego sektora zatrudniają w Krakowie ok. 55 tys. specjalistów, a w ciągu ostatniego roku przybyło tam ok. 40 międzynarodowych podmiotów.

Kraków dobrym miejscem dla branży IT

.Tegoroczny raport „Krakow IT Market Report” został opracowany przez firmę konsultingową MOTIFE oraz stowarzyszenie ASPIRE, zrzeszające firmy z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.

Wśród głównych wniosków raportu na 2023 rok znalazło się stwierdzenie, że stolica Małopolski pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT a to, gdzie ulokowany jest biznes ma znaczenie dla sukcesu firmy. „Niektóre miejsca są równiejsze od innych. A Kraków jest jednym z nich” – skomentował Andrew Hallam, sekretarz generalny ASPIRE.

Według prezesa MOTIFE Michała Piątkowskiego obserwacje zawarte w tegorocznej edycji raportu o rynku IT w Krakowie wskazują na ciągłe dojrzewanie sektora IT w tym mieście. „Stolica Małopolski, niegdyś będąca lokalnym ośrodkiem, osiągnęła pozycję jednego z najatrakcyjniejszych miast na mapie specjalistów IT w Europie” – ocenił.

Według autorów raportu pozycja Krakowa na rynku IT pozostaje silna pomimo zmian, jakie wniosła popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej w związku z pandemią.

Szczegóły raportu

.Według opracowania w Krakowie pracuje ok. 55 tys. specjalistów IT, co stanowi znaczącą część z 360 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze w Polsce. Liczba ta rośnie z roku na rok o około 10 proc.

W stolicy Małopolski – wskazano – pojawiło się w ostatnim roku ok. 40 nowych międzynarodowych firm, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2021. W tym samym okresie zarejestrowano również 40 ukraińskich spółek informatycznych, które przeniosły się tam z powodu wojny.

„Przyczynia się to do zwiększenia różnorodności sektora technologicznego Krakowa” – oceniają autorzy opracowania.

Stolica Małopolski – zauważono w raporcie – nadal przyciąga gigantów technologicznych, czego przykładem jest firma Google, która po kilku latach nieobecności otworzyła tam znów swoje biuro.

Ponadto w Krakowie tworzy swoje oprogramowanie 19 międzynarodowych firm o statusie jednorożca, czyli prywatnych firm IT wycenianych na ponad miliard dolarów, tym samym jeszcze mocniej podkreślając atrakcyjność miasta jako ośrodka technologicznego.

Raport wskazuje również na wzrost oczekiwań płacowych w branży IT o ok. 15 proc. w 2022 roku, spowodowany w dużej mierze wysoką inflacją w Polsce i na świecie. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto dla nowo zatrudnionych programistów średniego szczebla wynosi ok. 19 tys. zł. „Tendencja ta jednak wydaje się spowalniać w 2023 roku” – zauważono.

Krakowska turystyka

.„Rola Krakowa na mapie turystycznej Polski i jej znaczenie nie podlegają dyskusji. Kraków od zawsze jest najsilniejszym magnesem przyciągającym turystów z Polski i przede wszystkim z zagranicy, gdyż turysta zagraniczny wydaje w czasie pobytu w Krakowie (i statystycznie też w innych miejscach) ponad trzy razy więcej pieniędzy niż turysta polski” – pisze Ernest MIROSŁAW, absolwent filozofii i teologii, tłumacz, pilot i przewodnik.

Jak podkreśla, „tkanka turystyczna miasta nie jest jednolita. Kim innym jest turysta lokalny i regionalny, kim innym turysta krajowy, kim innym zagraniczny. Kraków ma ofertę dla wszystkich: atrakcje architektoniczne, muzea i wystawy, wiele miejsc kultu (starych, sięgających przecież czasów św. Stanisława, i nowych, takich jak Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które zyskało na znaczeniu po beatyfikacji i kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej przez papieża św. Jana Pawła II, czy też nowe sanktuarium poświęcone temuż papieżowi na Białych Morzach), festiwale i koncerty, kongresy i konferencje, wydarzenia sportowe, nowe obiekty przygotowane dla tysięcy gości, jak Centrum Kongresowe ICE czy Tauron Arena, największy tego typu obiekt w Polsce. Aby przyjąć tych wszystkich gości, Kraków posiada największą w Polsce bazę noclegową, setki restauracji, barów, doskonałe zaplecze transportowe w postaci dziesiątek firm świadczących tego typu usługi, bazę znakomitych przewodników miejskich”.

Jednocześnie „mimo szumnych dokumentów przedstawionych przez naukowców Urząd Miasta Krakowa nie ma żadnej koncepcji rozwoju turystyki. Z jednej strony, owszem, produkuje się koncepcje na wiele kolejnych lat, co według mnie jest absurdem w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji w naszej części Europy i na świecie. Niestety, urzędnicy są skostniali, nie mają żadnego pomysłu, jak szybko reagować na kryzysy, np. związane teraz z załamaniem turystyki przyjazdowej. Przez wiele lat promowano tzw. turystę „premium” – bogatego, wydającego pieniądze, przebywającego w Krakowie wiele dni. Oczywiście popieram to. Jednak problem polega na tym, że obecnie takiego turysty w Krakowie nie ma mimo ogromnych środków włożonych w najprzeróżniejsze kampanie reklamowe i spoty. Urzędnicy zarówno Urzędu Miasta, jak i Urzędu Małopolskiego – moim zdaniem – spędzają 90 proc. swojego czasu na udowadnianiu sensu swojego istnienia. Przerzucają się projektami, umowami, inicjatywami, z których niewiele wynika. Są nie tylko słabi merytorycznie i – w większości przypadków – językowo, lecz także brakuje im czegoś, co nazywam instynktem właścicielskim.” – pisze Ernest MIROSŁAW.

PAP/Rafał Grzyb/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 maja 2023