Krótka lista książek do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przedstawiła tzw. krótką listę książek, spośród których w czerwcu wybierze pięć nominowanych. W pierwszym etapie jurorzy wytypowali 19 spośród prawie 100 zgłoszonych tytułów. Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut prozatorski. W tym roku w konkursie biorą udział tytuły wydane w 2024 roku.

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przedstawiła tzw. krótką listę książek, spośród których w czerwcu wybierze pięć nominowanych. W pierwszym etapie jurorzy wytypowali 19 spośród prawie 100 zgłoszonych tytułów. Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut prozatorski. W tym roku w konkursie biorą udział tytuły wydane w 2024 roku.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza

.Ogłoszenie „krótkiej listy” to efekt zmiany w regulaminie nagrody. Od tego roku konkurs jest trzyetapowy. „W kwietniu publikowana jest krótka lista tytułów (nie więcej niż dwadzieścia), w czerwcu piątka nominowanych, zaś laureata nagrody i autora wyróżnionego rezydencją w Vence – przedstawimy we wrześniu” – poinformował sekretarz kapituły Tomasz Tyczyński.

Jury postanowiło w ten sposób rekomendować czytelnikom szerszą listę książek. „To ważne nie tylko dla czytelników, którzy chcą kierować się wskazaniami nagród literackich, ale także dla autorów” – podkreślił Tyczyński. Według niego w poprzednich edycjach zdarzało się, że na nominację do nagrody zasługiwało więcej niż pięć książek. „Wiedzieli o tym jedynie jurorzy. Dlatego postanowiliśmy, że od dziesiątej edycji nagrody zachęcać będziemy do lektury większej liczby wartościowych książek” – powiedział Tyczyński.

Na krótka liście X edycji Nagrody Gombrowicza znalazły się: „Szkodniki. O ludziach, maszynach i drzewach w Puszczy Białowieskiej” Dorota Borodaj, „Ozland. Przestrzeń jest wszystkim” Agnieszki Burton, „Na środkowym pasie latem trawa była zielona” Agaty Ciastoń, „Woliera” Barbary Elmanowskiej, „Koniec” Marty Hermanowicz, „Wydrąż mi rodzinę w serze” Aleksandry Kasprzak, „Mowa chleba” Elżbiety Łapczyńskiej, „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” Jula Łyskawy, „Przysłona” Jadwigi Maliny, „Ciepło-zimno” Joanny Mazur, „Zwierzęta łowne” Anny Mazurek, „Rondo Rodeo” Moniki Muskały, „Swobodne wpadanie” Katarzyny Pochmary-Balcer, „Mała empiria” Katarzyny Sobczuk, „Niedopolska” Sławomira Sochaja, „Chipsy dla gości” Natalki Suszczyńskiej, „Wielka radość w polskich domach” Krzysztofa Sztafy, „Miejsca odległe” Macieja Wnuka i „Luneta z rybiej głowy” Patryka Zalaszewskiego.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły nagrody, którą tworzą znawcy literatury, z przewodnicząca Ewą Graczyk na czele.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza główna wynosi 40 tys. zł. Nagrody po 5 tys. zł otrzymają również nominowani. Dodatkowe wyróżnienie stanowi rezydencja literacka, w ramach której autor wskazany przez kapitułę spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 r. Organizatorami konkursu są: Prezydent Miasta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz.

W 2024 roku laureatem nagrody został Grzegorz Bogdał, autor zbioru opowiadań „Idzie tu wielki chłopak”. Wyróżnienie w postaci miesięcznej rezydencji literackiej w Vence we Francji jury przyznało Katarzynie Groniec za książkę „Kundle”.

„Kultura Najważniejsza” – newsletter o sztuce

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2025