
Kryptowaluty mogą mieć nagatywny wpływ na środowisko – czytamy w raporcie Białego Domu pt. Climate and Energy Implications of Crypto-assets in the United States (pl. Skutki klimatyczne i energetyczne kryptowalut w Stanach Zjednoczonych).
.W czwartek, 8 września, w oficjalnym raporcie Biały Dom wyraził obawę, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC) może mieć negatywny wpływ na środowisko, co może udaremnić amerykańskie wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu. Według obecnej administracji, USA muszą podjąć działania w celu zmniejszenia emisji związanych z produkcją kryptowalut, czytamy w raporcie. Jednak Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu nie zaproponowało żadnych konkretnych działań ani regulacji, aby zapobiec bardzo negatywnemu wpływowi produkcji kryptowalut na klimat i środowisko.
Według biura Białego Domu: “W zależności od energochłonności zastosowanej technologii, kryptowaluty mogą utrudniać szersze wysiłki w celu osiągnięcia zerowego zanieczyszczenia węgla netto, zgodnego z amerykańskimi zobowiązaniami i celami klimatycznymi”.
Według raportu opublikowanego przez Bloomberga, wśród operacji produkcji kryptowalut, szczególnie blockchainy mają mieć negatywny wpływ na środowisko. Wykorzystując tzw. Proof of Work (PoW), rodzaj potwierdzenia i algorytmu kryptograficznego, powodują one zanieczyszczenie powietrza i wody, oprócz generowania znacznego hałasu. Rosnące zużycie energii elektrycznej z takich procesów może dodatkowo obciążać i tak już nadwyrężone systemy energetyczne.
Według agencji rząd federalny powinien zebrać więcej danych na temat zużycia energii elektrycznej i współpracować ze stanami i sektorem kryptowalut w celu ustalenia wytycznych.
Według badań, na których zbudowano ten raport Białego Domu, operacje kryptowalutowe w USA zużywają obecnie prawie taką samą ilość energii, jak komputery domowe używane przez wszystkich obywateli USA w ogóle. Ponadto, zgodnie z raportem, kopanie kryptowalut zużywa mniej więcej tyle samo energii, co amerykańskie koleje napędzane silnikami Diesla.
.Od początku 2021 roku amerykańskie agencje rządowe uruchomiły szereg inicjatyw związanych z globalnym ociepleniem. Ustalenie to stawia administrację Bidena w samym środku już gorącej debaty na temat śladu węglowego aktywów cyfrowych. Od miesięcy krytycy podnosili obawy dotyczące ilości energii wykorzystywanej w operacjach kopania kryptowalut. Z drugiej strony, jak wskazuje nowe badanie przeprowadzone przez BatCoinz, Bitcoin może stać się pierwszym systemem monetarnym, który osiągnie zerową emisję netto do 2024 roku, pomimo krytyki dotyczącej jego wpływu na ślad węglowy.