Prawie 4,3 mld USD potrzeba na odpowiedź na pogłębiający się kryzys humanitarny na Ukrainie

Prawie 4,3 mld USD potrzeba na odpowiedź na pogłębiający się kryzys humanitarny na Ukrainie

Kryzys humanitarny na Ukrainie pogarsza się każdego dnia. Działania wojenne od początku inwazji Rosji 24 lutego sprawiły, że co najmniej 17,7 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony. Oznacza to wzrost o około 2 mln osób w porównaniu z kwietniem.

.Koordynator ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie, Denise Brown, wezwała społeczność międzynarodową do kontynuowania wsparcia dla operacji ratujących życie na Ukrainie. Jak zaznacza: wojna nadal napędza bezprecedensowy kryzys humanitarny na Ukrainie. Wezwanie to pojawia się w momencie, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych i organizacje humanitarne w tym kraju zrewidowały apel o pomoc humanitarną, aby zareagować na pogarszającą się sytuację. Prośba finansowa wzrosła z 2,25 mld USD do 4,3 mld USD. Jest to kwota niezbędna aby zapewnić, że pracownicy organizacji pomocowych w kraju mają fundusze i zasoby niezbędne do kontynuowania dostarczania pomocy i usług ochronnych dla ludzi na całej Ukrainie do grudnia 2022 roku.

“W ciągu ostatnich pięciu miesięcy widzieliśmy, jak lokalne, krajowe i międzynarodowe organizacje humanitarne połączyły wysiłki na całej Ukrainie, aby zwiększyć skalę i zakres operacji oraz zapewnić pomoc dla ponad 11 milionów ludzi. Rzeczywistość jest taka, że więcej osób potrzebuje wsparcia” – powiedziała Denise Brown, wyjaśniając, że co najmniej 17,7 mln osób – co stanowi jedną czwartą populacji Ukrainy – będzie potrzebowało pomocy humanitarnej w nadchodzących miesiącach.

“Jest to wzrost o około 2 miliony więcej niż to, co szacowaliśmy podczas ostatniej rewizji w kwietniu. I obawiamy się, że w zimie może być jeszcze gorzej, ponieważ więcej osób prawdopodobnie przesiedli się z obszarów, gdzie nie mają dostępu do gazu, paliwa lub energii elektrycznej, aby ogrzać swoje domy” – dodała.

Wspieranie ludzi podczas ostrego sezonu zimowego jest jednym z priorytetów w nadchodzących miesiącach. Zniszczenie tysięcy domów i brak dostępu do paliwa, gazu lub energii elektrycznej z powodu zniszczonej infrastruktury może stać się kwestią życia lub śmierci, jeśli ludzie nie będą w stanie ogrzać swoich domów.

Planowane jest również zwiększenie skali pomocy gotówkowej, która do końca roku będzie skierowana do 6,3 mln osób znajdujących się w trudnej sytuacji. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy wojny co najmniej 2,3 miliona Ukraińców otrzymało pomoc gotówkową. Stwarza to również powiązanie z krajowym programem ochrony socjalnej i lokalnymi rynkami.

.Koordynator ds. pomocy humanitarnej podkreśliła, że oprócz środków finansowych, grupy pomocowe na Ukrainie będą potrzebowały bezpiecznego i niezakłóconego dostępu do wszystkich obszarów dotkniętych wojną. “Od momentu rozpoczęcia wojny dostęp do nich był niezwykle trudny na obszarach znajdujących się poza kontrolą rządu Ukrainy. Wzywam strony konfliktu do wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i ułatwienia reakcji humanitarnej, aby upewnić się, że możemy wspierać każdą osobę, która rozpaczliwie potrzebuje pomocy, niezależnie od tego, gdzie mieszka.”

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 sierpnia 2022
Alexander Garmayev / Forum