Kto otrzymał nagrodę BAFTA?

Amerykańsko-brytyjski film biograficzny „Oppenheimer” został – zgodnie z przewidywaniami – największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę 18 lutego wieczorem w Londynie, nominowany w 13 kategoriach film zwyciężył w siedmiu.

Na podium „Oppenheimer”, „Biedne istoty” i „Strefa interesów”

.”Oppenheimer” – biografia twórcy bomby atomowej J. Roberta Oppenheimera – dostał nagrody za najlepszy film, za najlepszą reżyserię (Christopher Nolan), dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cillian Murphy), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Robert Downey Jr.), oraz za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę i najlepszy montaż.

Drugie miejsce, jeśli chodzi o liczbę zdobytych nagród, zajął brytyjsko-irlandzko-amerykański film „Biedne istoty”. Był nominowany w 11 kategoriach, dostał nagrody w pięciu – dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Emma Stone) oraz za najlepsze kostiumy, najlepszą charakteryzację oraz fryzury, najlepszą scenografię oraz najlepsze efekty specjalne.

Trzy nagrody – dla najlepszego filmu brytyjskiego, najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz za najlepszy dźwięk – otrzymała brytyjsko-polska koprodukcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Film będący luźną adaptacją powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem opowiada historię Rudolfa Hoessa, komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który wraz z żoną Hedwigą próbuje ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem znajdującym się tuż obok obozu.

Autor zdjęć do „Strefy interesów” Łukasz Żal nominowany był w kategorii za najlepsze zdjęcia, ale nagrodę otrzymał twórca zdjęć do „Oppenheimera”.

„Barbie” bez statuetki, polscy animatorzy za to nagrodzeni

.Jedynym filmem, oprócz trzech wspomnianych, który wygrał w więcej niż jednej kategorii, jest „Przesilenie zimowe”. Otrzymał on statuetki dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Da’Vine Joy Randolph) i za najlepszy casting.

Dużym przegranym tegorocznych nagród BAFTA okazał się jeden z największych hitów kasowych ubiegłego roku – „Barbie”. Mimo pięciu nominacji, film nie otrzymał ani jednej nagrody.

Za najlepszy film dokumentalny został uznany ukraiński „20 dni w Mariupolu” Mstysława Czernowa, będący zapisem zbrodni wojennych dokonywanych w tym mieście przez wojska rosyjskie.

Polskim akcentem, oprócz „Strefy interesów”, jest nagroda w kategorii najlepszy brytyjski krótkometrażowy film animowany dla „Crab Day”, którego twórcami są Ross Stringer, Bartosz Stanisławek i Aleksandra Sykulak.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2024