Festiwal w Cannes 2024 - zwycięzcy są na tej liście

Cannes

19 filmów, m.in. „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, „Parthenope” Paolo Sorrentino, „Kinds of Kindness” Yorgosa Lanthimosa i „The Girl With The Needle” Magnusa von Horna, powalczy o Złotą Palmę podczas 77. festiwalu w Cannes. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-25 maja.

O Złotą Palmę zawalczy wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi

.Program oficjalnej selekcji zaprezentowali dyrektor festiwalu Thierry Fremaux oraz prezeska Iris Knobloch podczas czwartkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej. Jak poinformowali, do konkursu głównego zakwalifikowało się 19 filmów.

O Złotą Palmę w Cannes rywalizować będą wyczekiwane tytuły, takie jak „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, „Kinds of Kindness” Yorgosa Lanthimosa i „Parthenope” Paolo Sorrentino. Obok nich nominację do statuetki otrzymała duńska produkcja „The Girl With The Needle” Magnusa von Horna. Szwedzki reżyser wykładający w Szkole Filmowej w Łodzi poprzednio gościł w programie canneńskiego wydarzenia w 2020 r. z polsko-szwedzkim filmem „Sweat”. Ze względu na trwającą wtedy pandemię koronawirusa festiwal nie odbył w formie stacjonarnej, a selekcja nie była podzielona na sekcje konkursowe i pozakonkursowe. Teraz von Horn zyskał szansę na najważniejsze wyróżnienie.

Kogo jeszcze zobaczymy w Cannes?

.Nagroda może trafić również do „The Apprentice” Aliego Abbasiego, „Motel Destino” Karima Ainouza, „Bird” Andrei Arnold, „Emilii Perez” Jacquesa Audiarda, „Anory” Seana Bakera, „The Shrouds” Davida Cronenberga lub „Caught By The Tides” Zhang-Ke Jia.

Grono nominowanych do Złotej Palmy dopełniają „The Substance” Coralie Fargeat, „Grand Tour” Miguela Gomesa, „Marcello Mio” Christophe’a Honore’a, „All We Imagine As Light” Payal Kapadii, „L’amour ouf” Gilles’a Lellouche’a, „Wild Diamond” Agathe Riedinger, „Oh Canada” Paula Schradera oraz „Limonov – The Ballad” Kiriłła Sieriebriennikowa.

77. festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Daria Porycka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2024