Leica nadal dostarcza wojskom rosyjskim lornetki, celowniki i noktowizory

Laica

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę niemiecki producent aparatów fotograficznych Leica Camera AG ogłosił, że zaprzestanie importu do Rosji i zamknie swój sklep firmowy w Moskwie. Firma jednak nie tylko nie zaprzestała dostaw, ale zaczęła sprzedawać w Rosji lornetki, celowniki i noktowizory – poinformował portal The Insider.

Leica Camera AG

.16 marca 2022 r. przedsiębiorstwo Leica Camera AG ogłosiło, że firma kończy swoją działalność w Rosji i wkrótce zamknie swój jedyny sklep firmowy w tym kraju. Działania firmy mają się jednak ni jak do obietnic – pisze The Insider.

„Leica jest jednym z niszowych producentów luksusowych aparatów fotograficznych i optyki, ale oprócz aparatów firma produkuje celowniki, lornetki i okulary pod marką Mykita. W Rosji Leica Camera posiada własną spółkę zależną – Leica Camera Russia Ltd, a także sklep firmowy w GUM (najbardziej prestiżowej galerii handlowej w Moskwie).

Według rosyjskiego rejestru działalności gospodarczej Leica Camera Russia Ltd. 6 kwietnia 2023 r. zmieniła nazwę na Wieczerniaja Zwiezda. Właściciele firmy pozostali ci sami – 99 proc. udziałów należy do Leica Camera Austria GmbH, a 1 proc. do AHK Vermoegensverwaltung GmbH. Na czele firmy stoi Klaus Hauer, obywatel Niemiec – doniósł portal.

Przekazywanie sprzętu Rosji

.Austria, podobnie jak Węgry i Szwajcaria, jest jednym z niewielu europejskich państw, które odmawia pomocy wojskowej Ukrainie. 30 stycznia 2023 r. austriacka minister obrony Claudia Tanner oświadczyła, że jej kraj nie udzieli Ukrainie pomocy obronnej, „by uniknąć dalszej eskalacji”. Neutralność austriackich polityków nie wpłynęła na stanowisko austriackiego kierownictwa Leiki, która wciąż sprowadza do Rosji celowniki kolimatorowe (pozwalające na celowanie obuoczne) i lornetki z dalmierzem laserowym z niemieckiej fabryki – zauważył The Insider i dodał, że Leica Camera AG w 2022 roku sprowadziła do Rosji trzykrotnie więcej noktowizorów niż rok wcześniej.

Niemieckie przedsiębiorstwo współpracowało też do niedawna z rosyjskimi państwowymi koncernami. Do grudnia 2019 r. Leica dostarczała sprzęt optyczny do zakładów mechanicznych w Kowrowie, które produkują wirówki do wzbogacania uranu. Innym klientem firmy był zakład w Krasnogorsku, produkujący urządzenia optyczne na potrzeby wojska, od kamer lotniczych po systemy kierowania ogniem dla śmigłowców Mi-35. Ostatnia dostawa do zakładu w Krasnogorsku miała miejsce w grudniu 2021 roku.

Unia Europejska zakazała eksportu lornetek i noktowizorów do Rosji dopiero rok po rozpoczęciu wojny, 25 lutego 2023 roku – przypomniał The Insider.

Do Rosji trafiają też – choć za pośrednictwem firm chińskich – dalmierze laserowe i tachimetry (instrumenty geodezyjne służące do pomiaru kątów i odległości, mogą być wykorzystywany do korygowania ognia artyleryjskiego) z neutralnej Szwajcarii – zauważył The Insider. Ich producentem jest szwajcarska firma Leica Geosystems AG.

Pomoc Ukrainie

.Profesor zwyczajny nauk humanistycznych. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr GLIŃSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zaznacza, że: „Tuż za wschodnią granicą Polski, Ukraina toczy walkę o wolność i suwerenność. Musimy mieć jednak świadomość, że Ukraina walczy nie tylko o swój byt, o swoją integralność czy wreszcie o prawo do godnego życia swoich obywateli. Ukraińcy, opierając się agresji rosyjskiej, stanęli w obronie cywilizacji i kultury europejskiej, w obronie wartości całego cywilizowanego świata. Rosja, atakując Ukrainę, złamała podstawy naszej cywilizacji, odrzuciła jej zdobycze – bo czymże innym jest zabijanie cywilów i dzieci, bombardowanie szpitali, szkół, konwojów humanitarnych, łamanie międzynarodowych konwencji”.

„Polacy, jak mało który naród, znają rosyjską cywilizację śmierci i zniszczenia i potrafią ocenić rozmiar rosyjskich zbrodni. Wiemy też, jak cenna jest wolność i niepodległość kraju. Dlatego od 24 lutego 2022 r. nieustająco staramy się wspierać tych, którzy w imię wolności i niepodległości ponoszą dziś ofiarę najwyższą. Szacuje się, że w różne formy pomocy dla Ukrainy zaangażowało się 70 proc. polskiego społeczeństwa. Polski naród w obliczu zagrożenia udowodnił, że potrafi się zjednoczyć, a praca wykonana przez wolontariuszy, służby, pracowników instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz obywateli, którzy włączyli się w ratowanie życia Ukraińców, zapisze się na trwałe na kartach historii” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI w tekście „Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem„.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 maja 2023