Nikt nie wygrał tych wyborów - list Emmanuela Macrona do Francuzów

Prezydent Emmanuel Macron skierował list do Francuzów, w którym wezwał do utrzymywania we Francji „ducha jedności”.
Emmanuel Macron apeluje o jedność
.Prezydent Francji Emmanuel Macron skierował do Francuzów list w kontekście wyborów parlamentarnych, które odbyły się 30 czerwca i 7 lipca. Ocenił w nim, że “nikt nie wygrał” wyborów parlamentarnych. “Żadna siła polityczna nie otrzymała wystarczającej większości, a powstałe podczas kampanii wyborczej bloki czy koalicje są w mniejszości” – stwierdził w liście Emmanuel Macron.
Prezydent przypomniał, że “skrajna prawica była na pierwszym miejscu po pierwszej turze, z 11 milionami głosów”, jednak w drugiej turze Francuzi “jasno odmówili jej dojścia do władzy”. “Jedynie siły republikańskie reprezentują większość absolutną. Charakter tych wyborów, naznaczonych jasną potrzebą zmian i podziału władzy, zobowiązuje je do budowania szerokiego zjednoczenia” – zadeklarował. “To, co Francuzi wybrali przy urnach – front republikański – powinno być konkretyzowane przez partie polityczne w działaniach” – podkreślił Emmanuel Macron.
List do Francuzów i scenariusze dla Francji
.Francuski prezydent zadeklarował, że “to w świetle tych wartości” zdecyduje o mianowaniu premiera Francji. Nie wskazał jednak na to, kto miałby pełnić ten urząd. “Zakłada to pozostawienie czasu siłom politycznym, aby utworzyć te kompromisy” – doprecyzował.
Jak zapowiedział Emmanuel Macron, “do tego czasu obecny rząd będzie kontynuował pracę w ramach swoich obowiązków, następnie zajmie się bieżącymi sprawami, jak chce tego tradycja republikańska”. Prezydent nie zapowiedział, kiedy podpisze dekret o zakończeniu funkcji obecnego rządu. Do czasu, kiedy obecny rząd poda się do dymisji, ministrowie, którzy zostali wybrani na posłów, nie mają prawa zasiadać w Zgromadzeniu Narodowym.
Emmanuel Macron poręczeniem „ducha jedności”
.Prezydent Emmanuel Macron wezwał do “poczucia zgody i pokoju”. Jak ocenił, Francja musi utrzymać, tak jak wiele innych europejskich krajów, “ducha jedności”, do którego wielokrotnie wzywał. “W ostatnią niedzielę wezwali mnie Państwo do stworzenia nowej francuskiej kultury politycznej. Dla Państwa będę nad tym czuwał. W Państwa imieniu będę tego poręczycielem” – zadeklarował.
Wybory parlamentarne we Francji odbyły się 30 czerwca i 7 lipca 2024 r. W Zgromadzeniu Narodowym zasiada 577 posłów. Najwięcej posłów w nowym parlamencie będzie pochodziło ze zjednoczenia lewicy, Union de la gauche – 178. Partia prezydenta Emmanuela Macrona, Ensemble!, będzie miała 150 posłów, a prawicowy Rassemblement National – 125.
Julia Mistewicz-Delanne